Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie nou-nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie nou-nascut

Cat este alocatia pentru un nou-nascut si in cat timp se acorda?
42 de leilunar sui se acorda pina la implinirea virstei de 18 ani
Atentie!

Alocatia pentru nou-nascuti este 230 ron si se acorda o singura data la nastere.
Trusoul pentru nou-nascuti este de 150 ron si se acorda o singura data la nastere.
Alocatia pentru copii este de 200 ron / luna pentru copiii intre 0-2 ani, iar pentru apoi de 42 ron / luna.

[ link extern ] >

Serviciul alocatii si indemnizatii

Domeniu de activitate:

alocaţie de stat (200 lei/lună - 0-2 ani, 42 lei/lună - 2-18 ani);
alocaţie nou-născut (230 lei) ;
contravaloare trusou (150 lei);