Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT NERAMBURSAT
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT NERAMBURSAT

BUNA ZIUA SI LA MULTI ANI!
IN 2005 am luat un credit pe 4 ani in valoare de 5000 euro de la ABN (care s-a vandut) si am achitat ratele pana in 2007 cand datorita unei divergente cu banca m-am suparat si nu am mai platit nimic.Timp de 2 ani au venit tot felul de somatii de la executori dar nu le-am luat in seama neavand nici o proprietate pe numele meu.Acum imi pare rau ca nu am achitat deoarece am posibilitatea de a cumpara un imobil si o masina si nu stiu ce sa fac.AJUTATI-MA VA ROG....MULTUMESC
daca achizitionati bunurile pe numele dvs, veti fi executat in masura in care banca le va identifica.

in privinta imobilului identificarea lui de catre banca este mai greoaie deoarece nu exista o baza de date centralizata. daca imobilul nu este cel de domiciliu sau in acelasi oras cu domiciliul dvs atunci riscul de a fi identificat de banca este mic.
Imobilul este la fel de usor de identificat ca orice alt bun. In primul rand te inscrii cu el la administratia financiara si ei de acolo obtin toate informatiile. Le pot obtine din CF la fel de usor.
Achizitionati bunurile pe numele altcuiva in acest caz.
In cazul in care vreti sa fiti ok, vb cu RBS ( parca ei au preluat ABN AMRO) si incercati o reesalonare.
Daca aveti salariu, va puteti trezi cu o poprire pe salariu