Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

copil nascut in italia in luna noiembrie cu parinti romani vrem sa sa ne stabil in romania mai poate beneficia de alocatie in romania va multumesc astept raspuns
Actele doveditoare pentru stabilirea si acordarea dreptului privind alocatia pentru nasterea copilului sunt certificatul de nastere, in original si in copie, al copilului pentru care se solicita alocatia, actul de identitate al mamei sau dupa caz al reprezentantului legal al acesteia ori al reprezentantului legal al copilului, documente din care sa rezulte calitatea de reprezentant legal al copilului, respectiv al mamei minore, iar in situatia copilului nascut mort sau decedat dupa nastere si certificatul de deces al acestuia.

In situatia in care nasterea a fost inregistrata in alta tara, alocatia pentru nasterea copilului se acorda doar in cazul copiilor ai caror parinti au domiciliul sau resedinta in Romania si au certificat de nastere eliberat de autoritatile romane.
Dascalu Elena, Consilier juridic
noi suntem cetateni romani cu domiciliul stabil in romania am nascut in strainatate si vreau sa ma intorc cu copilul in romania sen poate beneficia de alocatie chiar daca copilul implineste 5 luni
Cu siguranta veti beneficia de alocatie,atat timp cat va veti stabili din nou in Romania si nu veti mai incasa alocatia din Italia.Nu are importanta ce varsta are copilul.