Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiaza de alocatie din partea statului roman ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiaza de alocatie din partea statului roman ?

2 copii de 2 si respectiv 9 ani,nascuti,crescuti si domiciliati in Italia au dreptul la alocatie din partea statului roman ? daca da,se poate obtine si retroactiv ? mentionez ca parintii sunt cetateni romani cu domiciliul in strainatate si cei 2 copii nu au beneficiat din partea statului italian de nici un fel de alocatie sau alt venit!
billabong, utilizator
Condiția legală este ca parinții, respectiv reprezentantul legal al copilului și copii să aibă domiciliu sau resedinta pe teritoriul Romaniei, si sa se ocupe de cresterea si educarea copiilor! Legea 61,
multumesc!