Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Alocatie pentru copil nascut in Italia
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Alocatie pentru copil nascut in Italia

Buna ziua. Ma numesc Vlad si am o fetita in varsta de 4 ani nascuta in Italia.De aproape 2 ani am revenit permanent in Romania si am depus actele pentru alocatia copilului. De atunci asteptam un raspuns si abia acum au spus ca ne va da alocatie incapand cu luna februarie 2014. De aproape 2 ani nu am primit nici in Italia si nici in Romania alocatie. Intrebarea mea este: nu ar trebui sa primim alocatia pentru toata aceasta perioada de timp avand in vedere ca, copilul este cetatean roman si ca altii primesc alocatie chiar de cand sunt nascuti in afara teritoriului Romaniei? Va multumesc anticipat.
In mod normal, alocatia se plateste si retroactiv, pentru perioadele anterioare depunerii cererii, dar nu mai mult de 12 luni.

Daca lucrati cu forme legale in Italia, puteti solicita alocatia acolo. Este mai mare oricum, porneste de la 120 euro, in functie de salariul parintilor.

mediator_comeaga, utilizator
am lucrat si cu acte dar si la negru dar acum noi suntem de doi ani in tara deci nu mai lucram in italia sub nici o forma. cei de la alocatii mi-au spus ca nu ne da nimic din urma de aceea va intreb daca este normal ceea ce fac ei avand in vedere ca alti prieteni apropiati si chiar din familie cu aceasi problema au primit inca de la nasterea copilului tot din urma ( in alte judete)va multumesc anticipat
si inca ceva... copilul avea 2 ani si jumatate la data cand am facut noi cererea pentru alocatie acum are 4 ani
Aveti dreptul totusi la alocatia pe ultimele 12 luni inainte de depunerea cererii, plus cea de la data depunerii cererii pana in prezent.
Mergeti sa va interesati de diferentele de plata. Aveti mai jos prevederile legale.

Legea nr. 61/1993:
Art. 6.
(1) Stabilirea dreptului de alocatie de stat pentru copii se face pe baza cererii si a actelor din care rezulta indeplinirea conditiilor de acordare a acestui drept
(2) Cererea se face, in numele copilului, de catre persoanele prevazute la art. 4 alin. (1)-(3)
(3) Dupa implinirea varstei de 14 ani, cererea se poate face si de catre copil, cu incuviintarea reprezentantului sau legal
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni
(6) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare
(7) In cazul in care achitarea drepturilor de alocatie de stat pentru copii se face prin mandat postal, plata acesteia se suspenda daca timp de 3 luni reprezentantul legal al copilului nu a incasat drepturile cu titlu de alocatie de stat. Reluarea in plata, inclusiv cu plata drepturilor restante, se face pe baza de cerere scrisa intocmita de reprezentantul legal al copilului, care se inregistreaza la agentia teritoriala.

Buna,as vre sa stiu care sunt actele pentru alocatie pentru copii.Eu am 3 copii veniti din italia,cum pot sa trec alocatia aici in romania
Giusy Ziroli, utilizator