Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent! Inregistrare CIM pe 31 decembrie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent! Inregistrare CIM pe 31 decembrie

Cum pot inregistra in 03 ianuarie 2011 CIM incheiat la 31 decembrie 2010??
Motiv: doar acum am aflat ca firma ar putea deveni microintreprindere daca la 31.XII.2010 ar fi avut macar un angajat.
Solicit un raspuns calificat! Multumesc.
aworld, utilizator
Incepand cu 01.01.2011 nu se mai inregistreaza c.i.m. la ITM, decat cele aferente lunii decembrie 2010.
Totul se va transmite prin REVISAL.
Am incheiat un CIM la 31.12.2010, nu am transmis nimic niciunde. Intrebarea mea era daca mai pot sa inregistrez acel contract la ITM?
La aceasta intrebare binevoiti a raspunde.
Multumiri anticipate,.
Acel c.i.m. trebuia deja transmis prin REVISAL ... avand in vedere ca data de incepere a activitatii este 31.12.2010 , c.i.m. se va inregistra la ITM.
Va multumesc, dar oare o fi vreo portita?
Ar merge daca contractul se incheie pe 31.12.2010, activitatea incepe pe 04.01.2011, iar REVISAL se transmite in 03.01.2011??
Zic asta, deoarece in lege nu se stipuleaza daca activitatea incepe sau nu incepe pe 31.12.2010, ci se spune ca la acea data trebuie sa existe CIM.
Transmiterea Revisal-ului o puteti face in data de 03.01.2011 , daca data inceperii activitatii este 04.01.2011.

Ca sa fiti microintreprindere, atunci c.i.m. trebuia sa aiba ca data de incepere data de 31.12.2010.