Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

in urma unei consultatii medicale, am fost diagnosticat cu o boala pulmonara. boala care necesita un tratament adecvat si un repaus la pat (concediu medical) ceea ce mi s-a si oferit. am amanat sa-mi iau concediul si tratamentul pentru 2 saptamani pe motivul ca trebuie sa dau sansa firmei la care lucrez, sa-mi dea un om sa ma inlocuiasca. la capatul celor doua saptamani am aflat ca eu nu figurez ca asigurat in judetul in care locuiesc si lucrez totodata, (firma la care sant angajat avand sediul in alt judet) ci probabil in judetul in care-si are sediul firma. deci eu nu am dreptul la o consultatie medicala gratuita, la retete compensatorii si la orice fel de analize medicale in orasul in care locuiesc? cum se poate rezolva aceasta situatie?
Buna seara !
De unde ati tras aceasta concluzie ?
Aveti toate aceste drepturi (conditionate de calitatea de asigurat , pe care o indepliniti) indiferent de locatia firmei la care sunteti angajat . Singurul eventual impediment poate fi dificultatea purtarii corespondentei (eliberarea adeverintelor care atesta calitatea de salariat) de catre angajator in conditiile date .
bine, am inteles asta!
dar daca firma isi are sediul intr-un judet iar eu locuiesc in alt judet, eu unde ar trebui sa fiu asigurat? in ce judet?
La domiciliu ....
pai nu figurez ca asigurat in judetul de domiciliu!
care sant avantajele si dezavantajele ce apar intr-o astfel de situatie?
ce pot sa fac?
Mergeti la orice Casa de Asigurari de Sanatate (din judetul dvs.) si in baza CNP va cauta in evidenta electronica pe tara si va gaseste ca asigurat (si va da si o dovada scrisa ca sunteti asigurat).