Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se obtine arestarea preventiva pentru inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se obtine arestarea preventiva pentru inselaciune?

Cum se poate obtine arestarea preventiva in cazul unui inculpat cercetat pentru inselaciune?
Inselaciunea este pentru un autoturism in valoare de 50000 euro. Bunul nu este recuperat. Faptuitorul are cazier impresionant, mai are si alte dosare penale pe rol.
Se cunoaste orasul si locul unde isi desfasoara activitatea faptuitorul.
Asa cum v-am aratat mai sus,masura retinerii se ia de catre organele abilitate.
Dvs,ati formulat o solicitare ,care v-a fost respinsa si atat pentru ca procurorul este cel care dispune.Din punct de vedere legal,motivarea este corecta si cel care apreciaza,magistratul procuror nu a fost de acord cu luarea acestei masuri,cu considerarea pericolului social al inculpatului.
Dvs trebuie sa staruiti in ancheta si pana la urma ,in functie de probatoriu se va de o solutie
Cum sa mai starui?
Se cerceteaza cazul de aproape doi ani. Toata lumea imi da dreptate.
Au inceput urmarirea penala pentru inselaciune. Ulterior am inteles ca s-au mai adus si alte acuzatii: fals, uz de fals. Cercetarea la politie s-a terminat la inceputul lui ianuarie si acum astept rezolutia procurorului.
Am fost inselat si deposedat de un autoturism Infiniti Ex 35 in valoare de 47300 euro.
Am cerut luarea masurii sechestrului asigurator pentru autoturism acum mai bine de un an. Am cerut acum o luna luarea masurii arestului preventiv.
Inculpatul se numeste Da Costa Victor (fost Ristea) si are un cazier impresionant. Si in momentul de fata mai are procese penale pe rol. Omul care l-a ajutat este patronul firmei Fan Taxi SRL din Bucuresti, numitul Neagu Stefan.
Procurorul de caz, Mihai Valentin, de la Parchetul de pe langa Judecatoria Timisoara, cunoaste foarte bine cazul. Si totusi nu se dispune nici o masura concreta.
Ce pot sa mai fac eu?
Cui sa ma mai adresez?
Exista sefi ai acestui procuror care m-ar putea ajuta?
Am sesizat CSM si Procurorul General al Romaniei.
Ar trebui sa sesizez DNA sau DIICOT?
Indiferent de de eventualele impedimente,la care v-ati referit este imnportanta trimniterea in judecata a inculpatului.
Deci trebuie sa staruiti in efectuarea anchetei pentru a dovedi vinovatia acestuia.
Vi s-a aratat ca procurorul nu este obligat sa aresteze sau sa retina o persoana la cererea partii vatamate,deci cercetarile vor continua cu acesta in libertate.
El poate fi condamnat la inchisoare in instanta si deci,interesul dvs este sa fie judecat.
Aveti mare dreptate.
Cu ce ma va ajuta o eventuala judecata urmata de condamnare?
Autoturismul meu trebuia recuperat!
Valoarea acestuia scade in fiecare zi.
Faptuitorul nu are avere personala.
florindbro a scris:

Se pare ca de asa ceva am si eu parte.
Din pacate nu ma cheama Hrebenciuc si nici Becali...

da,dar macar te poti interesa cum s-a solutionat cazul... si eventual sa il dai ca exemplu ca sa ti se rezolve si cazul tau :duh:

florinele CEDO scrie pe tine.. ia-ti un avocat bun sa iti pregateasca cazul deja pt CEDO
:coffee: