avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata in invatamant in 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata in invatamant in 2011

Am 33 de ani vechime in invatamant si ar trebui sa ma pensionez icepand cu 1 septembrie 2012.
Totusi as dori sa cer pensie anticipata si sa ma pensionez incepand cu 1 sept. 2011.
Nu stiu daca este posibil si nici cam ce pensie as putea obtine (aprox.)
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 07:41, 4 Ianuarie 2011

Legea 128/97
Art. 127. - (1) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului şcolar sau universitar
3)Personalul didactic poate fi pensionat la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii
Aceste prevederi au fost valabile pana la 31/12/2010.
Legea 263/2010 Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;
Asadar pensionarea cu (3 ani mai inainte) nu se mai regaseste in legea 263/2010.Pentru a primi raspuns trebuie sa precizati luna si anul nasterii.
Cuantumul pensiei depinde de veniturile realizate de-a lungul intregii perioade de activitate, deci nu vi-l poate spune nimeni pe un forum. Reveniti, va rog, cu data nasterii dvs.


Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta de pensionare Anniko Anniko Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala soniabarsan soniabarsan Sunt nascuta in 25 martie 1955 ,am indeplinit 30 ani si 3 luni in invatamant .Daca ies la pensie anticipata partiala incepand cu 1 sept 2011 ,cand mi se ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata.. balansorina balansorina sunt educatoare, nascuta pe 15 dec. 1955 si pe 15 sept 2011 as implini 35 de ani de cind profesez acesta meserie; as vrea sa ies la pensie mai repede.. la anul ... (vezi toată discuția)