Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata pentru un an de zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata pentru un an de zile

buna ziua.
daca un coleg face cerere de concediu fara plata pentru un an de zile, cine preia atributiunile in conditiile in care acest post este unic, si cu un numar de salariati foarte mic in aceasta institutie.
SE POATE INCADRA O ALTA PERSOANA PE ACEST POST PE O PERIOADA DE UN AN DE ZILE.
va multumesc
Se poate face o incadrare pe perioada determinata, care nu poate fi mai mare de 24 luni.
Codul muncii:

Art. 82. - (1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 24 de luni.
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
Se poate angaja o alta persoana pe durata suspendarii c.i.m. .... c.i.m. va fi incheiat pe durata determinata.