Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... caz copyright. revocarea pedepsei in cazul ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

caz copyright. revocarea pedepsei in cazul neexecutarii obligatiilor civile

vroiam sa vad dk ma puteti ajuta cu unsfat sau un raspuns la o intrebare.deci, in concluzie sa va spun: am avut o sala de jocuri si internet,nu am avut licente, am fost condamnat pe legea 8/1996(drepturi de autor si drepturi conexe) la 6 luni cu suspendare si plata a 100 milioane (lei vechi),daume materiale catre mai multe parti civile(microsoft,vivendy,blizard etc). dupa proces nu am primit nici o adresa din partea acestor firme, k ar trebui sa le platesc,sau in ce cont sa trimit banii.am citit pe net "art.84-revocarea in cazul neexecutarii obligatiilor civile",in care se spune k daca nu platesc daunele catre partile civile pana la expirarea termenului de incercare sau nu dovedesc k nu am avut putinta de a indeplini acele obligatii ,instanta dispune revocarea suspendarii.vroiam sa stiu ce se intampla?daca partile civile nu sesizeaza parchetul, se autosesizeaza el si ma trimite la puscarie?sau cum functioneaza asta? nu am nici un venit, nu sunt angajat,am doar un apartament pe numele meu in localitatea pogoanele jud buzau.un orasel mic.astept raspuns la aceste intrebari si poate un sfat ceva.va multumesc
Dacă până la expirarea termenului de încercare nu va veti îndeplini obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, instanţa va dispune revocarea suspendării executării pedepsei, afară de cazul când dovediti că nu ati avut putinţa de a îndeplini acele obligaţii.
Termenul de incercare in cazul dvs este de 2 ani si 6 luni si se socoteşte de la data când hotărârea prin care s-a pronunţat suspendarea condiţionată a executării pedepsei a rămas definitivă. In acest termen trebuie sa platiti obligatiile civile in valoare de 100 milioane lei vechi. In caz contrar, se va dispune revocarea suspendarii si veti executa cele 6 luni de inchisoare.

Daca in termenul de incercare nu ati savarsit vreo infractiune sau instanta nu a dispus revocarea suspendarii sunteti reabilitat de drept.
cum pot dovedi ca nu am avut putinta de a indeplini obligatiile civile?
sau cum as putea evita chestia cu 6 luni de inchisoare?
Referitor la cel condamnat, se cere ca acesta sa nu fi suferit o noua condamnare, sa aiba asigurata existenta prin munca sau prin alte mijloace oneste, sa fi avut o buna conduita, sa fi achitat in intregime cheltuielile de judecata si despagubirile civile la plata carora a fost obligat.

Trebuie sa dovediti ca ati incercat sa va gasiti un loc de munca, unde sa va incadrati..... dar nu ati reusit
Nu se autosesizeaza parchetul dar, partile civile pot sesiza instanta.
In rest, cum a spus colegul meu.
jandangerosu a scris:

vroiam sa vad dk ma puteti ajuta cu unsfat sau un raspuns la o intrebare.deci, in concluzie sa va spun: am avut o sala de jocuri si internet,nu am avut licente, am fost condamnat pe legea 8/1996(drepturi de autor si drepturi conexe) la 6 luni cu suspendare si plata a 100 milioane (lei vechi),daume materiale catre mai multe parti civile(microsoft,vivendy,blizard etc). dupa proces nu am primit nici o adresa din partea acestor firme, k ar trebui sa le platesc,sau in ce cont sa trimit banii.am citit pe net "art.84-revocarea in cazul neexecutarii obligatiilor civile",in care se spune k daca nu platesc daunele catre partile civile pana la expirarea termenului de incercare sau nu dovedesc k nu am avut putinta de a indeplini acele obligatii ,instanta dispune revocarea suspendarii.vroiam sa stiu ce se intampla?daca partile civile nu sesizeaza parchetul, se autosesizeaza el si ma trimite la puscarie?sau cum functioneaza asta? nu am nici un venit, nu sunt angajat,am doar un apartament pe numele meu in localitatea pogoanele jud buzau.un orasel mic.astept raspuns la aceste intrebari si poate un sfat ceva.va multumesc

So,
Este vorba despre revocarea facultativa si nu despre cea obligatorie.
Aceasta...revocarea ...are loc atunci cand condamnatul nu si-a indeplinit obligatiile civile, stabilite in hotararea de condamnare, pana la expirarea termenului de incercare. Intro asemenea situatie, instanta POATE dispune revocarea suspendarii, cu exceptia cazului cand condamnatul dovedeste ca nu a avut posibilitatea de a le indeplini. Pentru a dispune revocarea, instanta trebuie sa stabileasca ca persoana a avut posibilitatea de a-si indeplini obligatiile civile (restituirea lucrului, repunerea in situatia anterioara, plata unei despagubiri) dar s-a sustras cu rea credinta de la indeplinirea acesteia, comportare care dovedeste ca faptuitorulu are o atitudine incorecta, care, in general, nu justifica suspendarea executarii pedepsei.
Revocarea in aceasta situatie se pronunta, la sesizarea partii vatamate sau a procurorului, de catre organul de judecata care a pronuntat in prima instanta hotararea prin care s-a dispus suspendarea. Prin revocarea suspendarii, condamnatul va fi obligat sa execute pedeapsa.

Cam asta ar fi !:)