Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare/donatie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare/donatie teren

va deranjez cu urmatoarea problema: acum vreo 10 ani parintii mei au achizitionat un teren de 4400 mp. pe terenul respectiv eu cu sotul meu am construit o casa (toate actele facandu-se pe numele tatalui meu). eu sunt singurul copil al parintilor mei, iar acum tatal ar vrea sa-mi vanda/doneze casa si terenul aferent acesteia. ce este mai ieftin vanzarea sau donarea?ce acte trebuie aduse la notar?cum trebuie procedat?va multumesc!
Aveţi nevoie de actele de proprietate, certificat de atestare fiscală de la Primăria pe raza căreia este situat imobilul şi buletine. Notarul va ridica de la cartea funciară extrasul cf, după ce faceţi cererea pentru eliberarea lui.
Fiind unicul copil... nu prea are sens să aruncaţi cu banii pe fereastră pentru că oricum nu are cine altcineva să îl moştenească pe tată. În plus dacă faceţi vânzare, bunul va fi comun, deci intră şi soţul dumneavoastră. Dacă faceţi donaţie se poate să fiţi proprietară doar dumneavoastră. Donaţia, doar către dumneavoastră, e ceva mai ieftină. Se taxează la valoarea din expertiza notarială şi fiind un act între rude de gradul I, respectiv tată şi fiică, nu veţi plăti impozitul către stat.
Dacă tatăl a achiziţionat imobilul în timpul căsătoriei trebuie să fie prezentă la act şi mama dumneavoastră.
Prezentaţi actele unui notar şi veţi afla şi suma la care se ridică taxele.
multumesc!am fost astazi la notar si m-a indrumat mai intai catre cadastru unde voi face o dezmembrare (din terenul initial de 4400 mp) sa scot terenul pe care e casa plus terenul din jurul casei,cam 50% din teren inseamna asta. aveti idee ce presupune asta si cam cat m-ar costa?
Trebuie să angajaţi un topometrist care să facă schiţe în vederea dezmembrării. Vine la faţa locului măsoară şi face schiţe din care să rezulte un imobil construcţii şi teren şi un alt imobil teren liber de construcţii. Cu schiţele mergeţi apoi la notar şi faceţi actul de dezmembrare. Abia apoi veţi face transferul dreptului de proprietate cu privire la imobilul care vă interesează, respectiv construcţia şi terenul aferent. Din punct de vedere al taxelor doar topometristul vă poate lămuri cât costă schiţele de dezmembrare iar notarul cât costă actul de dezmembrare şi cel prin care se face transferul proprietăţii pe numele dumneavoastră.
am vb la cadastru, sambata vine sa vada terenul si sa ne apucam de treaba. acum va intreb altceva.se poate ca tata sa ne doneze amandurora (mie si sotului) terenul si casa asta pe motiv ca la notar costul donatiei e mai mic decat al vz-cump? daca da, mai e valabila treaba cu rudele de gr 1, adica sa nu mai platesc impozitul ala de 2%? eu si sotul avem drepturi egale asupra bunurilor?si in cazul in care facem un imprumut se poate gira cu bunul respectiv?va multumesc anticipat!
Sigur că poate să doneze la amândoi. Nu plătiţi impozit dacă faceţi donaţie.
Pentru întrebarea referitoare la bancă nu vă pot răspunde, nu ştiu care e politica băncilor în materie de credite ipotecare pentru imobilele dobândite prin donaţie. Cel mai bine întrebaţi la bancă înainte să faceţi actele.