avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare contabila

Buna ziua
Am la firma doua gestiuni de pe care se vinde : DEPOZIT SI MAGAZIN.
Am vandut unu client pe magazin un produs incasat in casa astfel :
5311= 707
Peste cateva zile a venit acel client si i s-au dat banii inapoi , returnand produsul.
Care ar inregistrarea corecta in contabilitate?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 10:30, 4 Ianuarie 2011
cu dispozitie de plata si faceti inregistrarea 5311- 707 = storno
incasare casa 5311=707
5311=4427
si ar veni dispozitie de plata cu nota 5311= 707 dar tva?
Inteleg ca marfa respectiva a fost vanduta si incasata pe baza bonului fiscal.

Daca ati emis dispozitie de plata catre clientul care v-a returnat marfa este foarte corect. Se inregistreaza inclusiv TVA in rosu,aferent vanzarii initiale.

Aveti grija insa ,trebuie intocmit si N.I.R. (la care se ataseaza copia bonului fiscal),deoarece marfa intra din nou in gestiunea magazinului.
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie discount la vanzare cu amanuntul ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea buna ziua, imi puteti spune va rog monografia in cazul urmator: un magazin alimentar, decat sa aiba perisabilitati, prefera sa dea discount la produse, pe ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat adrianabresug adrianabresug avem un mag. cu amanuntul deoarece langa noi mai exista un magazin cu aceleasi produse acordam discount clientilor care cumpara cantitati mai mari .Discountul ... (vezi toată discuția)
Farmacie anamariacelik anamariacelik am doua probleme: 1.daca cineva stie pe ce baza casa de sanatate a returnat factura aferenta lunii mai pentru eliberarea testelor de diabet?? si in acelasi ... (vezi toată discuția)