Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calcul termen impotriva solutiilor prevazute de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calcul termen impotriva solutiilor prevazute de art.278 cpp

In data de 06.04.2010 se emite rezolutie procuror-dispune NUP;
in data de 31.05.2010 se comunica rezolutia partii adverse.
In data de 15.07.2010 partea adversa depune plangere la prim procuror si concomitent trimite prin posta si la judecatorie deschidere dosar penal cu urmatoarele cerinte-
1. admiterea plangerii,desfiintarea rezolutiei procurorului si retinerea cauzei spre judecare;
2.in subsidiar admiterea plangerii,desfiintarea rezolutiei atacate si trimiterea cauzei la parchet pentru continuarea cercetarilor.
la data de 23.072010 prim procurorul emite ordonanta in care mentine solutia initiala data de procuror adica NUP.
La judecatorie plangerea a fost facuta in temeiul art.278/1.
Tinand cont de faptul ca rezolutia a fost comunicata in 31.05.2010 este in termen plangerea din data de 15.07.2010 adresata judecatoriei?
Tinand cont de faptul ca rezolutia a fost comunicata in data de 31.05.2010 cu drept de plangere 20 zile de la comunicare plangerea depusa in data de 15.07.2010 la prim procuror a mai fost in termen?
a fost in termen. era ultima zi in care putea depune plangere pt a nu se invoca exceptia tardivitatii.
Cum se calculeaza termenul?multumesc
fara a tine cont de ziua in care s-a comunicat si ziua depunerii plangerii.. oricum ai calcula, trecuse termenul cand s-a plans prim procurorului
Daca aveti datele corecte , eu vad situatia asa:
-in privinta plangerii la procurorul ierarhic superior acesta putea fomula plangerea pana la data de 21.06.2010 inclusiv, prima si ultima zi nu se iau in calcul deci 31 data comunicarii si data implinirii termenului adica 22, la mijloc 20 de zile libere calendaristice., in cazul de fata ultima zi pica duminica deci ne mutam in prima zi lucratoare 21 ultima zi., deci plangere tardiva.
- la instanta plangerea este inadmisibila pentru ca:
1.- trebuia intai sa formuleze o plangere in termenul de 20 de zile de la comunicarea solutiei procurorului si
2.-numai daca nu primea raspuns in 20 de zile de la data depunerii plangerii la procurorul ierarhic superior , avea posibilitatea potrivit textului de lege in 20 de zile de la expirarea celor 20 de zile sa se adreseze instantei.
Ori in cazul de fata plangerea catre procurorul ierarhic superior este adresata abia in 15.07.2010 si concomitent la instanta.
Aceasta este opinia mea.
Va multumesc foarte mult.