Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... interventia voluntara accesorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

interventia voluntara accesorie

Buna seara!
va deranjez cu urmatoarea intrebare: cererea de interventie accesorie este o cerere incidentala, prin urmare ea poate fi si o actiune principala dar este formulata in cadrul unui proces deja pornit (asa am inteles eu). Ca atare, daca intervenientul intervine pentru apararea unei parti cererea lui este incidentala. Dar daca el ar dori sa faca o cerere principala cum ar putea sa o faca? imi puteti da va rog un exemplu?
am examen maine la procedura civila si de aceea va solicit ajutorul.
Interventia voluntara a tertilor in proces poate fi:
- interventie voluntara principala daca tertul invoca un drept propriu (intervine in interesul sau personal)
- intervenţie voluntară accesorie - daca tertul apara drepturile uneia dintre parti

Regulile pentru cererea de interventie principala sunt aceleasi ca si la cererea de chemare in judecata. Ea se face in prima instanta si inainte de incheierea dezbaterilor cu exceptia situatiei in care se poate face si in apel cu acordul partilor.
De exemplu un tert intervine in nume propriu pentru a-si apara dreptul de proprietate asupra unui imobil pentru care este cumparator de buna-credinta in situatia in care reclamantul revendica bunul de la stat ( e doar un exemplu iar situatiile pot fi nenumarate).
Succes la examen
Va multumesc frumos dar nelamurirea mea era in legatura cu cererea de interventie voluntara accesorie care este o cerere incidentala. Intrebarea mea era daca aceasta cerere ar putea fi introdusa si pe cale principala (nu incidentala) si daca da, cum?
Daca invoca un drept al sau, atunci va trebui formulata o cerere de interventie principala.
Diferenta intre cele doua este ca prin interventia accesorie vine in sprijinul uneia din parti.
Bafta!
Daniel Coman, Avocat
law_and_order a scris:

Buna seara!
va deranjez cu urmatoarea intrebare: cererea de interventie accesorie este o cerere incidentala, prin urmare ea poate fi si o actiune principala dar este formulata in cadrul unui proces deja pornit (asa am inteles eu). Ca atare, daca intervenientul intervine pentru apararea unei parti cererea lui este incidentala. Dar daca el ar dori sa faca o cerere principala cum ar putea sa o faca? imi puteti da va rog un exemplu?
am examen maine la procedura civila si de aceea va solicit ajutorul.

Cererea de interventie accesorie nu are natura juridica a unei cereri de chemare in judecata. E si motivul pentru care ea trebuie sa cuprinda mentiunile de la art.82 al 1, nu pe cele de la art.112 cpc. Ea urmeaza soarta cererii principale. Ea eventual ar putea fi o cerere separata daca partea in favoarea careia intervine ar pierde procesul. Exemplu : vanzatorul (tert) intervine in procesul dintre cumparatorul sau (care este parat) intr-o actiune in revendicare inaintata de o alta persoana care se pretinde proprietara. Face acest lucru pentru ca daca cumparatorul ar pierde procesul, atunci s-ar intoarce impotriva sa printr-o actiune in garantie pentru evictiune. Asa formuleaza cerere de interventie accesorie. El nu are un drept, pretentie, pe care o invoca. Pur si simplu il apara pe cel caruia i-a transferat dreptul de proprietate. Are insa interes (conditie de fond a actiunii civile) si acesta consta in evitarea unui proces in viitor.
Bafta la examen ! Eu la procedura am pe 1 februarie, mai am timp sa mai invat!

Tratatul doamnei Mihaela Tabarca mi se pare super ! Explica foarte ok. Ti-l recomand.
Mihaela Enache, Avocat
Aha, am inteles acum. dar sa presupunem ca paratul ar pierde procesul (chiar si cu ajutorul vanzatorului) ce cerere ar putea sa faca vanzatorul? ..pe cale principala..
cumparatorul s-ar indrepta impotriva vanzatorului, corect. Dar vanzatorul ce actiune principala ar avea? asta nu mi'e clar.