Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cererea de interventie accesorie este incompatibila cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cererea de interventie accesorie este incompatibila cu calitatea de martor in acelasi dosar?

Cererea de interventie accesorie este incompatibila cu calitatea de martor in acelasi dosar? Conform carei legi va rog daca este?
eusaisapte, utilizator
Cel care depune o cerere de interventie principala sau accesorie, in cazul dv., devine parte in proces. Intervenientul nu poate avea, in cadrul aceluiasi proces, si calitatea de martor.
In acelasi meci, nu puteti fi si portar si arbitru....;)
Art. 55, 61, 68, 70, 72, 75, 78 NCPC reglementeaza partile - reclamant, parat, intervenienti, terti. Intervenientul devine parte in proces numai dupa admiterea in principiu a cererii sale de interventie - art. 65 NCPC.
Proba cu martori si administrarea acesteia este prevazuta prin dispoz. art. 311 si urm. NCPC. ;)
Corina Capotã, Avocat
vad in modele de cerere de interventie accesorie voluntara, sau in sprijinul unei parti, ca se intervine in interesul uneia din parti nu in interes propriu

model:
[ link extern ]

Cred ca la aceasta se refera:
art. 61 NCPC
(3) Intervenţia este accesorie, când sprijină numai apărarea uneia dintre părţi.

Acuma presupun ca daca as face aceasta intr-adevar nu pot fi chemat ca martor, dar pot fi chemat la interogatoriu :)

Interogatoriul meu in calitate de intervenient voluntar in sprijinul unei parti, are aceasi putere probatorie cu aceea daca as fi martor? Sau scad in puterea probatorie ca intervenient voluntar interogat?

P.S. Ca intervenient in schimb mai pot face si aprecieri, adica as fi un fel de martor imbunatatit :)