avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se poate pensiona sotul meu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se poate pensiona sotul meu?

sotul meu este din 17.09.1950, deci a implinit 60 de ani si are o vechime in munca de 43 de ani ,si ar putea depune dosarul de pensionare cu anticipatie sau normal .Va multumesc!!!!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:57, 4 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditie indeplinita,dar conditia a doua(stagiu) este de 43 de ani de cotizare fara stagiu asimilat.Anticipat partial,la 60 de ani,conditie indeplinita,conditia de stagiu de 35 de ani este indeplinita,dar va aparea penalizarea care la momentul 17/01/2011(56 luni de anticipare)este de 42%.
Sotul dvs. indeplineste ambele conditii pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare): a implinit varsta de 60 de ani si a depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mystycum mystycum buna ziua,am si eu o rugaminte.Tatal meu are 61 ani si o vechime totala in munca de 40 ani.as dori sa stiu daca si in ce conditii se poate pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ginutza 1955 ginutza 1955 Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata vasile_turda53 vasile_turda53 la ce varsta se poate pensiona un barbat cu stagiul de cotizarede pesta 30 ani? (vezi toată discuția)