Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se poate pensiona sotul meu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se poate pensiona sotul meu?

sotul meu este din 17.09.1950, deci a implinit 60 de ani si are o vechime in munca de 43 de ani ,si ar putea depune dosarul de pensionare cu anticipatie sau normal .Va multumesc!!!!
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditie indeplinita,dar conditia a doua(stagiu) este de 43 de ani de cotizare fara stagiu asimilat.Anticipat partial,la 60 de ani,conditie indeplinita,conditia de stagiu de 35 de ani este indeplinita,dar va aparea penalizarea care la momentul 17/01/2011(56 luni de anticipare)este de 42%.
Sotul dvs. indeplineste ambele conditii pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare): a implinit varsta de 60 de ani si a depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
Gabriela Pintea, Consilier juridic