Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

buna ziua,am si eu o rugaminte.Tatal meu are 61 ani si o vechime totala in munca de 40 ani.as dori sa stiu daca si in ce conditii se poate pensiona anticipat si cat ar fi penalizarea in acest moment.Va multumesc!
Se poate pensiona anticipat partial cu o penalizare de aprox.36% (depinde de cate luni mai are pana la implinirea varstei standard de 65 ani, penalizarea fiind 0,75 % pentru fiecare luna).
Din datele postate de dvs ar reiesi:
- se poate pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare fiind de 35 ani

- se poatea pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- se poate pensiona anticipat partial la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.
mystycum a scris:

buna ziua,am si eu o rugaminte.Tatal meu are 61 ani si o vechime totala in munca de 40 ani.as dori sa stiu daca si in ce conditii se poate pensiona anticipat si cat ar fi penalizarea in acest moment.Va multumesc!

Se poate pensiona anticipat peste 3 ani,fara penalizare,atunci stagiul dumnealui de cotizare va fi de 43 de ani si astfel va fi indeplinita si conditia de stagiu care se solicita pt. acest tip de pensie si anume35+8ani,conditia de varsta fiind indeplinita de la 60 de ani.

Se poate pensiona insa anticipat partial chiar acum,avand 61 de ani si 40 de ani vechime,dar dezavantajul va fi ca cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta. ,asa incat in cazul tatalui dvs.pt. 48 luni(4ani pana la 65 de ani) va avea 0,36%diminuare.(48x0,75%)
ContSters136493, utilizator