Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am o nelamurire la acte pentru apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am o nelamurire la acte pentru apartament

Buna ziua .In urma cu ceva timp tatal meu a capatat o boala care medici nu ii mai dau mult timp de trait(ciroza hepatica,fiind cam in ultimul stadiu) deci putem sa ne asteptam in orice clipa... . Noi suntem 6 copii la parinti,eu sunt cel mai mic. Am hotarat cu fratii mei si cu mama sa imi ramana mie apartamentul deci nu este nici o pretentie de la nici un frate.Intrebarea mea este cum ies cel mai ieftin la acte sau ce acte sa fac acum cat tata este in viata(dar tatal nu este capabil sa se tina pe picioare si nu ma lasa imima sa il chinui acum plimband-ul pt. acte).ca sa trec apartamentul pe numele meu?.Va multumesc din suflet pt atentia acordata .
dupa decesul acestuia, dezbateti succesiunea, iar mama si fratii , renunta la mostenire si ramaneti singurul mostenitor al tatalui. apoi, mama va poate vinde cota dansii. mi se pare cea mai ieftina varianta
In timpul vietii parintilor puteti merge pe variantele donatie / contract de vanzare-cumparare, donatia e varianta mai ieftina dar am inteles ca poate fi atacata de frati. Pentru a va scuti tatal de deplasari inutile cred ca sunt alte metode (deplasarea unui notar la locatia in care este tatal dumneavoastra)