avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua!
As dori sa imi calculati si mie cand va iesi tatal meu la pensie stiind de la el urmatoarele date:are varsta de 58 de ani,35 de ani vechime in munca din care 14 ani de grupa a doua.
In speranta ca ma veti ajuta sa-l multumesc pe tatal meu ,va multumesc anticipat la randul meu!
O zi placuta in continuare!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:49, 5 Ianuarie 2011
Si daca implineste 56 de ani in 2014,mai poate iesi la anticipat?
sau se iese la anticipat pana la 1 ianuarie 2014?
Legea 263/2010 Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege
Atunci cand va indeplini conditia stagiului de cotizare de 39 ani si 2 luni si cu cel mult 5 ani inainte de implinirii varstei standard(61 ani si 2 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata mihailaelena mihailaelena sunt nascuta in anul 1958 luna ianuarie .Cind pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat?Amvechimea in munca neitrerupta de 31 ani. (vezi toată discuția)
Tatal meu va beneficia vreodata de pensie? editar editar Buna ziua, Tatal meu s-a nascut in 21.05.1949, a lucrat si a cotizat 29 ani si 10 luni. Nu si-a mai gasit de lucru si nici nu am avut bani ca sa cotizam la ... (vezi toată discuția)