Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua!
As dori sa imi calculati si mie cand va iesi tatal meu la pensie stiind de la el urmatoarele date:are varsta de 58 de ani,35 de ani vechime in munca din care 14 ani de grupa a doua.
In speranta ca ma veti ajuta sa-l multumesc pe tatal meu ,va multumesc anticipat la randul meu!
O zi placuta in continuare!
Si daca implineste 56 de ani in 2014,mai poate iesi la anticipat?
sau se iese la anticipat pana la 1 ianuarie 2014?
Legea 263/2010 Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege
Atunci cand va indeplini conditia stagiului de cotizare de 39 ani si 2 luni si cu cel mult 5 ani inainte de implinirii varstei standard(61 ani si 2 luni).