Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere voluntara din functia de administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere voluntara din functia de administrator

La multi ani!

Speta:

- SRL 3 asociati unul din ei este si administrator

Problema :
- administratorul care este si asociat nu m-ai vrea sa fie administrator dar nu are acceptul unuia dintre asociati care nu m-ai este de gasit , a disparut.

multumesc
Pentru retragere din societate, este necesara formularea uneia actiuni la tribunalul in carei circumscriptie isi are soceitatea sediul principal.
Asociatul in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate, in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim, pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
Prin aceeasi hotarare, instanta judecatoreasca va dispune si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.

leobmi, sa fim clari :D
Vrea sa ramana asociat si sa renunte doar la functia de administator da?
Daca e asa, ce aport la capitalul social au ceilalti doi si, in ce masura se pot lua deciziile in societate?
33 % fiecare asociat , deci cel care doreste sa nu m-ai fie administrator dar sa ramana asociat are impreuna cu cel de al doilea asociat majoritate (66%).
Vezi ce scrie in actul constitutiv, cum se pot lua hotararile AGA cu privire la modificarea acestuia?
Daca hotararile se iau prin majoritate simpla, ceilalti doi asociati pot sa semneze revocarea din functia de adminitrator fara niciun fel de problema. Daca acestea se iau prin majoritate absoluta, la fel. Problema ar fi doar daca pentru luare unei decizii este nevoie de semnatura tuturor asociatilor.
xcore, utilizator