Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere voluntara din functia de administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere voluntara din functia de administrator

La multi ani!

Speta:

- SRL 3 asociati unul din ei este si administrator

Problema :
- administratorul care este si asociat nu m-ai vrea sa fie administrator dar nu are acceptul unuia dintre asociati care nu m-ai este de gasit , a disparut.

multumesc
Administratorul unei societati isi desfasoara activitatea in baza unui contract de mandatare.
Potrivit codului civil art.1556 “Renuntarea mandatarului la mandat”, contractul de mandat se stinge/inceteaza:
1. prin revocarea mandatarului;
2. prin renuntarea mandatarului la mandat;
3. prin moartea, interdictia, nesolvabilitatea si falimentul ori a mandantului ori a mandatarului.

Un link util: www.avocatnet.ro/content/for...

Mai cautati si alte pareri pe forum.

Deci nu aveti nevoie de aprobarea asociatilor pentru a renunta la calitatea de administrator. O faceti prin notificare catre societate, apoi societatea isi cauta alt administrator.