Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor!

buna seara,
va prezint si eu urmatoarea situatie si va rog mult sa ma ajutati. o pers este angajata in august 2007 ca adjunct sef depozit la o firma. intre timp postul i se schimba la director adjunct departament. acum a rams fara sef (care a plecat) preluand si sarcinile acestuia. are in subordine printre alte persoane si 2 gestionare. acum cateva zile la una dintre gestiuni s-au descoperit produse expirate. conducerea a hotarat ca valoarea acestora (aproape 100 mil lei vechi) sa fie platita de gestionara in culpa si de dir adj de departament, motivatia fiind urmatoarea: gestionara e vinovata ca nu a urmarit produsele pe toata durata stationarii lor in magazin, iar directorul adjunct e vinovat ca nu a verificat gestionara si produsele acesteia. este corect?astept raspuns.va multumesc
Daca prin fisa postului avea ca sarcina de serviciu urmarirea activitatii gestionarilor cu privire la stocuri si gestiune, motivatia este corecta.
Cu alte cuvinte depinde daca intra sau nu in atributiile lui urmarirea activitatii gestionarilor.
Consideram ca, fiecare angajat al unei firme este responsabil pentru indeplinirea,sau nu,a sarcinilor de serviciu,deci in situatia dumneavoastra, ambii sunt vinovati.Nu este responsabil numai "executantul direct",dar si cel pus sa supravegheze indeplinirea sarcinilor,executia,verificarea valabilitatii marfii in cazul de fata.
Oamenii trebuie invatati sa raspunda pentru faptele lor si pentru neindeplinirea atributiunilor de serviciu.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat