Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Normare munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Normare munca

Lucrez la o brutarie unde fabricam cornuri pentru elevi. Anul trecut patronul ne-a fixat o norma de 18 malaxoare in 8 ore de munca. Acum ne-a marit norma la 20 in acelas interval de munca, trebuind sa renuntam la pauza de masa pentru a reusi sa le facem. As dori sa intreb in ce baza se face normarea muncii si cine este abilitat sa ne normeze munca prestata in 8 ore? Va multumesc.
Normele de muncă se elaborează de către angajator, conform normativelor în vigoare, sau, în cazul în care nu există normative, normele de muncă se elaborează de către angajator cu acordul sindicatului ori, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.

În cazul unui dezacord cu privire la normele de muncă, părţile vor apela la arbitrajul unui terţ ales de comun acord.