Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timpul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timpul de odihna

timpul de lucru in timpul saptamanii este de 60 de ore, la firma la care lucrez,si as vrea sa stiu daca este legal fara timpi de odihna.
pettrika a scris:
timpul de lucru in timpul saptamanii este de 60 de ore, la firma la care lucrez,si as vrea sa stiu daca este legal fara timpi de odihna.

Buna ziua,
Faceti, va rog, distinctie intre urmatoarele notiuni:

- timp de lucru efectiv (TLE); cf. CM: Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare.

- timp de odihna, de masa, etc (TO) - reglementat de CM si de legile de Protectia si securitatea muncii, specfice pe activitati, meserii;
Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

- timp total ocupat in SC (TT)

- timp platit prin salariu (TS).

Dupa parerea mea, ca patron in exercitiu, salariatului trebuie sa-i remunerezi prin salariu doar timpul de lucru efectiv TLE (timpul in care el produce plus-valoarea din care "traieste" toata SC).
Deci TS = TLE = TT - TO

Timpul efectiv de lucru si timpul de odihna, ca durata, sunt reglementate de legile specifice (Codul Muncii - CM, legislatie Protectia si securitatea muncii), de contractele de munca la nivel national, de ramura, de SC si de CIM.
Pentru C.M. vezi Titlul III, art.108 si urmat.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Art. 111. [durata maximă a timpului de muncă]C.M.
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 3 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.
(21) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional, se pot negocia, prin contractul colectiv de muncă la nivel de ramură de activitate aplicabil, perioade de referinţă mai mari de 3 luni, dar care să nu depăşească 12 luni.
(22) La stabilirea perioadelor de referinţă prevăzute la alin. (2) şi (21) nu se iau în calcul durata concediului de odihnă anual şi situaţiile de suspendare a contractului individual de muncă.
(3) Prevederile alin. (1), (2) şi (21) nu se aplică tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani.
Art. 112. [durata specială a timpului de muncă]C.M.
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
pettrika a scris:

timpul de lucru in timpul saptamanii este de 60 de ore, la firma la care lucrez,si as vrea sa stiu daca este legal fara timpi de odihna.

Codul muncii prevede o perioada de munca de 8 ore/zi - 40 ore/saptamana si de 48 ore/saptamana cu tot cu ore suplimentare, asa cum sunt descrise in art. citate mai jos din lege:

Art. 108. [definiţia legală a timpului de muncă]
Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare.
[ 7 adnotări ]
Art. 109. [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână. (2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
[ 2 adnotări ]
Art. 110. [repartizarea timpului de muncă în timpul săptămânii]
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.
[ 1 adnotare ]
Art. 111. [durata maximă a timpului de muncă]
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 3 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.
(21) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional, se pot negocia, prin contractul colectiv de muncă la nivel de ramură de activitate aplicabil, perioade de referinţă mai mari de 3 luni, dar care să nu depăşească 12 luni.
(22) La stabilirea perioadelor de referinţă prevăzute la alin. (2) şi (21) nu se iau în calcul durata concediului de odihnă anual şi situaţiile de suspendare a contractului individual de muncă.
(3) Prevederile alin. (1), (2) şi (21) nu se aplică tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani.
[ 13 adnotări ]
Art. 112. [durata specială a timpului de muncă]
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

In ceea ce priveste timpii de odihna, asa cum le spuneti dvs., cred ca va reeferiti la repausul saptamana, reglementat de codul muncii si citat mai jos:

Art. 132. [repausul săptămânal]
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica. (2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).

Trebuie sa va redau si art. 120 :

Art. 120. [compensarea muncii suplimentare prin acordarea unui spor la salariu]
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Daca mai aveti nelamuriri, intrebati.
Stimate colege @Margareta St si @namiru,

Crde ca utilizatorul nostru se referea la timpi de odihna (cei din cuprinsul "zilei de munca") si nu la durata maxima a timpului de lucru sau la repaosul saptamanal.
Copy-paste din CM sunt bune spre stiinta, dar, din experienta mea proprie de angajator, observ ca, in principal, discutiile dintre angajator si salariati se poarta asupra:
- acordarea si durata timpului de odihna din cursul "zilei de munca";
- daca sa se plateasca numai timpul de munca efectiv lucrat si nu timpul total petrecut in SC (8 ore + pauza de masa, de odihna impusa de Protectia si Securitatea muncii, etc. de ex. = 8 ore si 30 min.).
Cu stima,
Dupa parerea mea, ca patron in exercitiu, salariatului trebuie sa-i remunerezi prin salariu doar timpul de lucru efectiv TLE (timpul in care el produce plus-valoarea din care "traieste" toata SC).

Cu respect va spun ca este gresit. In cadrul normelor tehnice de timp si a normativelor de personal (de care se pare ca s-a uitat) se iau in calcul timpii de odihna si necesitati fiziologice, timpi de pregatire si incheiere a operatiilor/lucrarilor, pauza de maza daca este de max.15 min. s.a.m.d. Omul nu este un robot ci o fiinta umana care in cele 8 are are nevoile sale stringente. La acestea se adaoga operatiile pregatitore si de incheiere a lucrarii/operatiei. Si o instalatie/utilaj il mai opresti pentru racire, alimtare, etc. Si codul muncii se refera la acestea:
Art. 126. - Norma de muncă exprimă cantitatea de muncă necesară pentru efectuarea operaţiunilor sau lucrărilor de către o persoană cu calificare corespunzătoare, care lucrează cu intensitate normală, în condiţiile unor procese tehnologice şi de muncă determinate. Norma de muncă cuprinde timpul productiv, timpul pentru întreruperi impuse de desfăşurarea procesului tehnologic, timpul pentru pauze legale în cadrul programului de muncă.
Art. 127. - Norma de muncă se exprimă, în funcţie de caracteristicile procesului de producţie sau de alte activităţi ce se normează, sub formă de norme de timp, norme de producţie, norme de personal, sferă de atribuţii sau sub alte forme corespunzătoare specificului fiecărei activităţi.
Art. 128. - Normarea muncii se aplică tuturor categoriilor de salariaţi.
Art. 129. - (1) Normele de muncă se elaborează de către angajator, conform normativelor în vigoare sau, în cazul în care nu există normative, normele de muncă se elaborează de către angajator cu acordul sindicatului ori, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(1.1) În cazul unui dezacord cu privire la normele de muncă, părţile vor apela la arbitrajul unui terţ ales de comun acord.″ (O.U.G. nr. 65/2005
(2) În situaţia în care normele de muncă nu mai corespund condiţiilor tehnice în care au fost adoptate sau nu asigură un grad complet de ocupare a timpului normal de muncă, acestea vor fi supuse unei reexaminări.
(3) Procedura de reexaminare, precum şi situaţiile concrete în care poate interveni se stabilesc prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Nu se iau in calcul timpii deplasarii de la si inspre domiciliu-firma.
ContSters42179, utilizator