Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timpul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timpul de odihna

timpul de lucru in timpul saptamanii este de 60 de ore, la firma la care lucrez,si as vrea sa stiu daca este legal fara timpi de odihna.
pneagu a scris:

Dupa parerea mea, ca patron in exercitiu, salariatului trebuie sa-i remunerezi prin salariu doar timpul de lucru efectiv TLE (timpul in care el produce plus-valoarea din care "traieste" toata SC).

Cu respect va spun ca este gresit. In cadrul normelor tehnice de timp si a normativelor de personal (de care se pare ca s-a uitat) se iau in calcul timpii de odihna si necesitati fiziologice, timpi de pregatire si incheiere a operatiilor/lucrarilor, pauza de maza daca este de max.15 min. s.a.m.d. Omul nu este un robot ci o fiinta umana care in cele 8 are are nevoile sale stringente. La acestea se adaoga operatiile pregatitore si de incheiere a lucrarii/operatiei. Si o instalatie/utilaj il mai opresti pentru racire, alimtare, etc. Si codul muncii se refera la acestea:
Art. 126. - Norma de muncă exprimă cantitatea de muncă necesară pentru efectuarea operaţiunilor sau lucrărilor de către o persoană cu calificare corespunzătoare, care lucrează cu intensitate normală, în condiţiile unor procese tehnologice şi de muncă determinate. Norma de muncă cuprinde timpul productiv, timpul pentru întreruperi impuse de desfăşurarea procesului tehnologic, timpul pentru pauze legale în cadrul programului de muncă.
Art. 127. - Norma de muncă se exprimă, în funcţie de caracteristicile procesului de producţie sau de alte activităţi ce se normează, sub formă de norme de timp, norme de producţie, norme de personal, sferă de atribuţii sau sub alte forme corespunzătoare specificului fiecărei activităţi.
Art. 128. - Normarea muncii se aplică tuturor categoriilor de salariaţi.
Art. 129. - (1) Normele de muncă se elaborează de către angajator, conform normativelor în vigoare sau, în cazul în care nu există normative, normele de muncă se elaborează de către angajator cu acordul sindicatului ori, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(1.1) În cazul unui dezacord cu privire la normele de muncă, părţile vor apela la arbitrajul unui terţ ales de comun acord.″ (O.U.G. nr. 65/2005
(2) În situaţia în care normele de muncă nu mai corespund condiţiilor tehnice în care au fost adoptate sau nu asigură un grad complet de ocupare a timpului normal de muncă, acestea vor fi supuse unei reexaminări.
(3) Procedura de reexaminare, precum şi situaţiile concrete în care poate interveni se stabilesc prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Nu se iau in calcul timpii deplasarii de la si inspre domiciliu-firma.

Buna ziua,
NU, nu cred ca am gresit.
Privim problema din doua parti diferite.
Eu sunt angajator,
Din aceasta pozitie, va intreb:
- de unde aduc eu personal banii necesari platii unui timp neproductiv direct = "ne-munca" (pauze de masa, de odihna, etc.) ?
Inteleg sa acord acest timp, ca fiind necesar fiziologic, pt recuperare, etc. dar nu am de unde sa-l remunerez decat din valoarea produsa de angajat si vanduta pentru a obtine profit (ca deaia este SC si nu Fundatie).
In alta ordine de idei Dvs. faceti vorbire de "norme de munca" iar discutia se purta asupra timpului de munca.
Normele de munca sunt o alta problema spinoasa in prezent deoarece s-au schimbat mult tehnologiile si utilajele iar salariatii nu mai sunt atat de calificati pe cat ar fi necesar.
In schimb angajatii vor salarii cat mai mari, fara a se intreba ce au produs si la ce calitate pentru a merita acel salariu
Si nici nu mai avem un Institut de studiu al muncii, care sa genereze in timp util norme de munca si de consum resurse corespunzatoare vremurilor noastre.
Cu stima,
De aceia am facut referire la norma tehnica. Cum stabiliti pretul final la care vindeti, prin apreciere sau tinand cont de costuri inclusiv de marja de profit? Cheltuielile cu timpii neproductivi (dar care nu pot fi marginalizati) vor scadea prin aplicarea unor tehnologii moderne si deservirea a cat mai multor utilaje automate/robotizate de catre un personal minim. Dar si atunci vor exista asa zisi timpi neutilizati.
As vrea sa nu cred ca va referiti la faptul ca, de exemplu, daca un salariat sta sa studieze documentatia 5 min., face un drum la magazie care dureaza alte 5 min, serveste masa 15 min. , dumnevoastra ii veti lua din salariu cele 25 de min.
In rest sunt de acord ca cele 8 ore sa fie utilizate numai in interesul realizarii produsului asta incluzand si timpi neproductivi dar care are legatura cu factorul om-masina-produs.
~ Conținut șters la cerere ~
pneagu a scris:
De aceia am facut referire la norma tehnica. Cum stabiliti pretul final la care vindeti, prin apreciere sau tinand cont de costuri inclusiv de marja de profit?

Cheltuielile cu timpii neproductivi (dar care nu pot fi marginalizati) vor scadea prin aplicarea unor tehnologii moderne si deservirea a cat mai multor utilaje automate/robotizate de catre un personal minim. Dar si atunci vor exista asa zisi timpi neutilizati.

As vrea sa nu cred ca va referiti la faptul ca, de exemplu, daca un salariat sta sa studieze documentatia 5 min., face un drum la magazie care dureaza alte 5 min, serveste masa 15 min. , dumnevoastra ii veti lua din salariu cele 25 de min.
In rest sunt de acord ca cele 8 ore sa fie utilizate numai in interesul realizarii produsului asta incluzand si timpi neproductivi dar care are legatura cu factorul om-masina-produs.

Buna ziua,
Din nefericire pentru angajatorii - producatori, pretul de vanzare este "fixat" de piata libera si nu de "normele noastre de munca";
Invitatia la tehnologii si utilaje moderne este "in gura lumii" dar nimeni nu ofera fonduri financiarea real/practic accesibile pentru retehnologizare.
3.
Ati ghicit:
- daca studiaza documentatia necesara activitatii productive - se plateste;
- daca drumul la magazie este necesar activitatii productive - se plateste;
- timpul de masa (ex.30 min) - este cuprins in timpul petrecut in SC (8 ore si 30 min.), nu este productiv - nu se plateste (se platesc cele 8 ore).
Cu stima,
- daca studiaza documentatia necesara activitatii productive - se plateste;
- daca drumul la magazie este necesar activitatii productive - se plateste;
- timpul de masa (ex.30 min) - este cuprins in timpul petrecut in SC (8 ore si 30 min.), nu este productiv - nu se plateste (se platesc cele 8 ore).

Am inteles, este corect!:)