Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... index apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

index apa

Administratorul de bloc refuza sa vina sa/mi citeasca apometrele. Luna aceasta am aflat de la ceilalti vecinii ca pe la ei au trecut, dar nu si pe la mine. Am fost la usa sa sa/i dau personal citirea apometrelor, dar nu mi/a raspuns... si nu o data. Banuiesc ca nu vrea sa/mi ia citirea pentru ca m/am certat recent cu el, dar fara legatura cu subiectul. Cum pot sa procedez ca sa nu ma trezesc cu surplusul de apa ce se baga la cei ce nu duc indexul? Pot sa/i las in casuta postala citirea?
In primul rand trebuie clarificat ca necomunicarea indexului, lunar , nu indreptateste administratorul sa va incarce consumul de apa. In acest caz, administratorul va trece in fisa apartamentului un consum estimativ, urmand a proceda la regularizarea consumului fie la raportarea de catre dumneavoastra a indexului , fie la citirea acestuia de catre administrator. In situatia dumneavoastra, puteti merge impreuna cu unul-doi vecini la administratie, in prezenta carora sa declarati indexul si sa solicita sa semnati in dreptul acestuia, in sensul ca vi-l asumati.
In varianta propusa de dumneavostra, pentru ca acesta sa aiba valoare juridica, hartia cu valorile, semnata de dumenavoastra si datata trebuie trimisa prin posta, recomandat, cu confirmare de primire. Pastrati o copie si recipisa de primire , pentru situatia in care s-ar impune actionarea in instanta pe acest litigiu.
Chiar daca v-ati certat cu administratorul, intrebati-l de ce n a venit sa citeasca apometrele. Faptul ca exista un diferend nu inseamna ca el nu trebuie sa-si indeplineasca obligatiile pe care le are. Pana la urma, si dvs. ii platiti salariul.
Daca nu va raspunde, sesizati in scris presedintele asociatiei, iar pe sesizarea respectiva treceti si valoarea indecsilor.
Sesizarea o faceti in dublu exemplar si solicitati numar de inregistrare.
Dupa ce depuneti aceasta sesizare (insist pe ideea ca sesizarea trebuie depusa numai dupa ce discutati cu administratorul) faceti o hartiuta pe care scrieti consum declarat pentru ap. x aferent lunii y si treceti pe acel biletel valoarea indecsilor pe care i-ati trecut si in sesizarea adresata presedintelui.
Acest bilet fie il faceti in dublu exemplar si solicitati administratorului ca pe unul dintre biletele sa scrie "am primit un exemplar", fie il depuneti la cutia postala a administratiei blocului.