Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie

buna seara. Am si eu o intrebare : am primit o citatie de la o sectie de politie pt peste cateva zile si scrie ceva de un dosar penal, ceva de art 198 cod penal, 176 alin 1 si 171 alin 2 si 3. Vreau sa stiu daca asta e in urma unui proces, sau urmeaza un proces....sau ce inseamna...
multumesc mult
Pai nu e vorba decat de un viol.
Dosarul este in faza de urmarire penala. Da, cel mai probabil e ca va urma si faza de judecata. Urmarire penala+judecata= proces
ok, sa inteleg ca aceasta este o etapa premergatoare procesului....adica nu a existat un proces fara sa fi primit eu hartii ,si apoi sa fie implicata politia....; am gasit pur si simplu hartia in cutia postala
inca ceva: pe citatie scrie "in calitate de faptuitor" ...nu sunt familiarizata cu termeni juridici si nu am avut de-a face cu politia decat pentru schimbarea cartii de identitate. faptuitor e totuna cu vinovat ?
nu era articolul 198 cod de procedura penala?
faptuitor,inseamna cel care a savarsit o fapta,uramand a se stabilii vinovatia.