avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie

buna seara. Am si eu o intrebare : am primit o citatie de la o sectie de politie pt peste cateva zile si scrie ceva de un dosar penal, ceva de art 198 cod penal, 176 alin 1 si 171 alin 2 si 3. Vreau sa stiu daca asta e in urma unui proces, sau urmeaza un proces....sau ce inseamna...
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: predaangela , utilizator 17:00, 12 Ianuarie 2011
Pai nu e vorba decat de un viol.
Dosarul este in faza de urmarire penala. Da, cel mai probabil e ca va urma si faza de judecata. Urmarire penala+judecata= proces
ok, sa inteleg ca aceasta este o etapa premergatoare procesului....adica nu a existat un proces fara sa fi primit eu hartii ,si apoi sa fie implicata politia....; am gasit pur si simplu hartia in cutia postala
inca ceva: pe citatie scrie "in calitate de faptuitor" ...nu sunt familiarizata cu termeni juridici si nu am avut de-a face cu politia decat pentru schimbarea cartii de identitate. faptuitor e totuna cu vinovat ?
nu era articolul 198 cod de procedura penala?
faptuitor,inseamna cel care a savarsit o fapta,uramand a se stabilii vinovatia.

Alte discuții în legătură

Art.198 c.pr.pen Ana20o9 Ana20o9 Salut!Am si eu o problema voi incepe spunund ca este vorba de prietenul meu care lucreaza ca bodyguard la o firma din Bucuresti.S-a intamplat in urma cu mai ... (vezi toată discuția)
Citatie in calitate de faptuitor - procedura, declaratie rzvlg rzvlg Buna ziua. Am participat acum 1 saptamana la un meci de fotbal.La sfarsitul meciului am fost retinut de jandarmi pe motiv ca m-au filmat ca am dat cu ... (vezi toată discuția)
Citatie,serviciul politiei rutiere luckas luckas am primit o citatie de la serviciul politiei rutiere an cutia postala cu un anumit termen de prezentare la dansii,eu ridicand citatia de la posta dupa termenul ... (vezi toată discuția)