Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce nu e trecut in carnetul de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce nu e trecut in carnetul de munca

Buna ziua,

Anumite perioade de munca inainte de a avea carte de munca nu apar in cartea mea de munca:

1. Anul 2005 cand nu se faceau carti de munca;
2. Perioade intre 2001 - 2003 cand am muncit pe baza de contract de colaborare si unde am doar copie dupa contracte si dupa fisele fiscale;

Am vreo problema din cauza perioadelor astora netrecute in CM?:
a) la calcularea pensiei? trebuie sa le trec sau - mai nou - sa le inregistrez la ITM? au fost deja inregistrate automat?
b) la obtinerea unui imprumut bancar?

mb3_48900, utilizator
Perioade intre 2001 - 2003 cand ati muncit pe baza de contract de colaborare nu se considera vechime-nu se ia in considerare la calcularea pensiei.
vechimea din Contractele individuale de munca incheiate dupa 01.04.2001 este evidentiata la casa de pensii
Chiar daca, pentru perioadele cu "conventie civila de prestari de servicii" s-a platit impozit pe venit?
mb3_48900 a scris:

Chiar daca, pentru perioadele cu "conventie civila de prestari de servicii" s-a platit impozit pe venit?

Drepturile de pensie se determina in functie de veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS (contributia de asigurari sociale). Plata impozitelor nu are nicio legatura cu pensia.
mb3_48900 a scris:

Chiar daca, pentru perioadele cu "conventie civila de prestari de servicii" s-a platit impozit pe venit?

Aceste perioade nu constituie vechime in munca ...