avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce nu e trecut in carnetul de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce nu e trecut in carnetul de munca

Buna ziua,

Anumite perioade de munca inainte de a avea carte de munca nu apar in cartea mea de munca:

1. Anul 2005 cand nu se faceau carti de munca;
2. Perioade intre 2001 - 2003 cand am muncit pe baza de contract de colaborare si unde am doar copie dupa contracte si dupa fisele fiscale;

Am vreo problema din cauza perioadelor astora netrecute in CM?:
a) la calcularea pensiei? trebuie sa le trec sau - mai nou - sa le inregistrez la ITM? au fost deja inregistrate automat?
b) la obtinerea unui imprumut bancar?

Ultima modificare: Miercuri, 5 Ianuarie 2011
mb3_48900, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:25, 6 Ianuarie 2011
Perioade intre 2001 - 2003 cand ati muncit pe baza de contract de colaborare nu se considera vechime-nu se ia in considerare la calcularea pensiei.
vechimea din Contractele individuale de munca incheiate dupa 01.04.2001 este evidentiata la casa de pensii
Chiar daca, pentru perioadele cu "conventie civila de prestari de servicii" s-a platit impozit pe venit?
mb3_48900 a scris:

Chiar daca, pentru perioadele cu "conventie civila de prestari de servicii" s-a platit impozit pe venit?

Drepturile de pensie se determina in functie de veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS (contributia de asigurari sociale). Plata impozitelor nu are nicio legatura cu pensia.
mb3_48900 a scris:

Chiar daca, pentru perioadele cu "conventie civila de prestari de servicii" s-a platit impozit pe venit?


Aceste perioade nu constituie vechime in munca ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am iesit la pensie conform legii 263 in anul 2009. la calcularea ... stereciu ion stereciu ion Am esit la pensie comform legii 263 in anul 2009. La calcularea punctajului sa luat in calcul salariul tarifar din cartea de munca.In 2022 am depus la casa de ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie Cherciudumitrache Cherciudumitrache Buna ziua, In adeverinta cu sporuri emisa de angajator sunt sporurile de vechime pan in data de 28.02.2003 si sporurile pentru pensie suplimentara pana in ... (vezi toată discuția)
In legea nouă a pensiilor la recalculare se iau in seamă adeverinte ... geavela geavela In Legea nouă a pensiilor la recalculare se iau in seamă adeverinte privind sumele incasate a )pentru o Invenție aplicată in perioada 1995 2002 şi b) ... (vezi toată discuția)