Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curator

Poate curatorul sa imi vanda mie ca si copil casa mamei ?
Cati ani aveti?
Casa e mostenire de la mama?
Tatal mai este in viata?
De ce a fost numit un curator? Pentru dezbaterea succesiunii dupa mama? Alt motiv?

Minorul care a implinit varsta de 14 ani incheie (EL) actele juridice cu incuviintarea prealabila a tutorelui /curatorului si (pentru o vanzare imobil /act de dispozitie) cu incuviintarea autoritatii tutelare, incuviintare care se da numai daca actul corespunde unei nevoi sau prezinta un folos neindoilenic pentru minor.
romascanu a scris:

Cati ani aveti?
Casa e mostenire de la mama?
Tatal mai este in viata?
De ce a fost numit un curator? Pentru dezbaterea succesiunii dupa mama? Alt motiv?

Minorul care a implinit varsta de 14 ani incheie (EL) actele juridice cu incuviintarea prealabila a tutorelui /curatorului si (pentru o vanzare imobil /act de dispozitie) cu incuviintarea autoritatii tutelare, incuviintare care se da numai daca actul corespunde unei nevoi sau prezinta un folos neindoilenic pentru minor.

Am 58 ani , casa e construita doar pe numele mamei , tatal fiind decedat .
S-a numit un curator intrucat mama are o boala psihica , iar curatorul este una din surorile mele .
In principiu, v-o poate vinde, insa numai cu incuviintarea autoritatii tutelare (depinde si cum a fost instituita curatela, ce anume acte sunt incuviintate a fi efectuate de curator prin dispozitia de numire).