avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curator

Poate curatorul sa imi vanda mie ca si copil casa mamei ?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 13:53, 7 Ianuarie 2011
Cati ani aveti?
Casa e mostenire de la mama?
Tatal mai este in viata?
De ce a fost numit un curator? Pentru dezbaterea succesiunii dupa mama? Alt motiv?

Minorul care a implinit varsta de 14 ani incheie (EL) actele juridice cu incuviintarea prealabila a tutorelui /curatorului si (pentru o vanzare imobil /act de dispozitie) cu incuviintarea autoritatii tutelare, incuviintare care se da numai daca actul corespunde unei nevoi sau prezinta un folos neindoilenic pentru minor.
romascanu a scris:

Cati ani aveti?
Casa e mostenire de la mama?
Tatal mai este in viata?
De ce a fost numit un curator? Pentru dezbaterea succesiunii dupa mama? Alt motiv?

Minorul care a implinit varsta de 14 ani incheie (EL) actele juridice cu incuviintarea prealabila a tutorelui /curatorului si (pentru o vanzare imobil /act de dispozitie) cu incuviintarea autoritatii tutelare, incuviintare care se da numai daca actul corespunde unei nevoi sau prezinta un folos neindoilenic pentru minor.



Am 58 ani , casa e construita doar pe numele mamei , tatal fiind decedat .
S-a numit un curator intrucat mama are o boala psihica , iar curatorul este una din surorile mele .
In principiu, v-o poate vinde, insa numai cu incuviintarea autoritatii tutelare (depinde si cum a fost instituita curatela, ce anume acte sunt incuviintate a fi efectuate de curator prin dispozitia de numire).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare catre un minor carmenssilva carmenssilva Vreau sa divortez de sotul meu si, ca nu mai facem partaj am vrea sa trecem casa proprietate comuna in proprietatea fiului nostru minor in varsta de 15 ani. ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa ContSters141806 ContSters141806 In anul 1992 mam a construit o casa pe numele ei , tatal fiind decedat .Actualmente , mama are o boala psihica avand varsta de 82 ani , motiv pentru care a ... (vezi toată discuția)
Cum pot trece casa pe numele copiilor mei minori gabryelaalex gabryelaalex buna seara . am doi copii unul de 7 ani si unul de 6 luni , pt cel de 7 ani am hotarare incredintare minor nefiind casatorita cu tatal lui dar am cerut ... (vezi toată discuția)