Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ROG AJUTOR URGENT CU UN SFAT PENSIE ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ROG AJUTOR URGENT CU UN SFAT PENSIE ALIMENTARA

Fostul sot are sa-mi achite pensia alimentara pe 7 luni consecutive.Pe motiv ca nu are loc de munca nu vrea sa mi-o plateasca.In urma procesului de partaj l-am despagubit cu suma de 29.000 lei.Poate constitui neplata cu rea credinta a pensiei alimentare ,faptul ca nu o plateste din aceasta suma?Poate fi trimis in instanta pe acest motiv?Multumesc anticipat!
Poate fi chemat in judecata, art. 305 cod. pen.litera c ,dar trebue dovedita reaua credinta in neplata pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca.Nu cred ca i se poate impune ca plata pensiei sa fie facuta din acei 29000 ron (se poate declara ca suma a fost cheltuita ... nu o mai are in posesie ). Plata pensiei de intretinere trebue facuta din veniturile periodice -salar , pensie ,onorarii , actiuni ,alte venituri.Este o obligatie legala si MORALA.
Multumesc tuturor pentru raspunsurile promte!