Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Va rog sa-mi spuna cineva daca printr-un BO avalizat eliberat pentru credit pe firma poate sa-mi execute silit apartamentul care are ipoteca de rang 1 in favoarea unei alte banci ( ratele la zi ) si este pe ambii soti, dar numai unul a semnat acele BO.
V-as ruga sa fiti mai explicit. In favoarea cui este emis BO? Banca care a acordat creditul are vreo ipoteca asupra imobilului sau nu?
BO este eliberat catre un IFN pentru un credit pe SRL. Intre timp asociatul unic al firmei s-a schimbat , iar acesta nu a mai achitat ratele catre IFN, care vrea sa execute silit apartamentul, care are ipoteca de rang 1 catre o banca unde ratele sunt la zi. BO au fost avalizate de sotie, iar apartamentul este pe ambii soti. Poate sa ceara IFN-ul executare silita?
Pai va baga intr-o mare mare problema.
Poate urmari in baza B.O. orice bun.
Acum, vedeti ca unde aveti ipoteca de rang 1 - cititi contractul si mai mult ca sigur veti gasi ceva de genul ca banca poate sa ve declare scandent anticipat creditul daca impotriva dvs s-au inceput proceduri de executare silita de catre un alt creditor...
Astfel, scenariul e urat.
Creditorul care va executa in baza BO poate solicita partajul in instanta, aici va interveni si creditorul cu ipoteca de rang 1 ( el oricum va lua primul banii din vanzarea imobilului). Acesta poate sa va declare scadent anticipat creditul si v-au distrus.
Varianta cea mai convenabila este sa va intelegeti rapid cu creditorul care are BO-ul.....