Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... TAXA JUD DE TIMBRU
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

TAXA JUD DE TIMBRU

CUNOSC FAPTUL CA TAXA REPR 3% DIN VALOAREA BUNURILOR DAR CU PRIVIRE LA IMOBIL CINE STABL CARE ESTE VALOAREA DIN CARE SA CALCULEZ 3%. CUM SE PROCEDEAZA?
valoarea o apreciati dvs. nu este nevoie de expertiza decit daca partile nu cad de acord cu privire la valoarea imobilului sau daca instanta considera ca valoarea declarata de catre dvs nu corespunde adevarului.
Timbrajul este initial unul provizoriu, timbraj care se face:
-fie evaluand de catre parte imobilul la o valoare = evaluare care sa sa nu fie una derizorie,
-fie in functie de de valoarea pe care o are imobilul in cataloagele notarilor publici,
-fie in functie de valoarea pe care o are imobilul in certificatul de impunere.
Dupa efectuarea expertizei de specialitate, se va timbra si diferenta de timbraj.