Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare act constitutiv companie nationala, un s.a, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare act constitutiv companie nationala, un s.a, cu capital social integral de stat

Buna ziua, daca ma puteti ajuta in aceasta problema pe care o voi expune, va multumesc anticipat.
O companie nationala pe actiuni, cu capital de stat, vrea sa faca recodificarea codurilor, sa desfiinteze comisia de cenzori si sa angajeze un audit financiar extern, sa se alinieze la modif. OUG 82 / 2007 privind Legea 31 / 1990 si Legii 82 / 1991 modificata prin Legea 259 / 2007.
Precizez ca societatea e infiintata printr-un ordin al Ministrului Sanatatii.
a avut loc adunarea generala a actionarilor prin care s-au hotarat toate cele mentionate mai sus, ulterior dupa ce ministrul a dat un ordin publicat in monitorul oficial pt acestea.
De unde sa incepem ca sa facem actul constitutiv cu modificarile aferente si statutul si daca el trebuie depus prima oara la reg. com?#-o
Administratorii si cenzorii nu mai depun garantii, trebuie sa incheie asigurari profesionale.

Actionarii pot decide modificarea actului constitutiv, iar daca acesta a fost o HG la origine, atunci guvernul va trebui sa aprobe noua forma a actului constitutiv.
ContSters20980, utilizator