Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demisii cenzori si contractare auditor financiar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demisii cenzori si contractare auditor financiar

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie la o societate comerciala pe actiuni unde statul este actionar majoritar:
In anul 2011 membri comisiei de cenzori au demisionat si actionarul majoritar a solicitat cond. soc. clarificarea problemei privind controlul societatii.
Se propune contractarea unui auditor financiar sau prelungirea ctr. cu cel existent si scoaterea din evidente/ actul constitutiv a cenzorilor ca urmare a demisiei si convocarea AGA.
INTREBARE: Care va fi ordinea de zi?
Va fi nevoie de doua sed. AGA , una ordinara si una extraordinara? Adica una pentru contractarea auditorului si una pentru modificarea actului constitutiv?
Nu, faceti o singura AGA pe care o veti numi ordinara si extraordinara. Sau in aceeasi zi si in baza aceluiasi convocator , convocati doua AGA, una ordinara la ora 9 de ex., si alta extraordinara la ora 10.( asta pentru reducerea costurilor enorme ce le presupune publicitatea)
Ordinea de zi va cuprinde pentru AGOA:
1. Revocarea din functie a cenzorilor sau aprobarea demisie din functia de cenzori
2. Aprobarea contractarii unui auditor financiar
Ordinea de zi va cuprinde pentru AGEA:
1Actualizarea actului constitutiv la art.....cu privire la inlocuirea sintagmei "comisie de cenzori" si componentei acesteia cu Auditorul financiar.
2. Desemnarea persoanei pentru a semna actul constitutiv actualizat in numele asocitilor , precum si apersoanei imputernicite sa efectueze operatiunile de inscriere a modificarilor la ORC

Multumesc
Eu ar trebui sa modific un cap. din "CAP. VI : Controlul si gestiunea societatii" in "Auditul financiar, auditul intern si cenzorii"
ela-ela, utilizator