Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

santaj

Buna ziua,sunt intr-o situatie foarte delicata si anume:fostul meu prieten m-a filmat fara sa stiu in timp ce faceam dragoste cand eram impreuna,iar cand am vrut sa ma despart de el mi le-a aratat si mi-a zis ca daca incetez relatia cu el le arata familiei si pritenilor mei,acum nu stiu ce sa fac sa scap de filme si dac exista vrei metoda legala prin care as putea sa-l invatz minte.Astept raspunsuri ,va rog!!! MULTUMESC:(
Plangere la politie. Mai departe va spun ei ce este de facut.
Da, se poate face plangere penala dar ar fi bine sa aveti si avocat angajat cand mergeti la politie.
Formulati plangere penala la politie sau la parchet pentru santaj si organele de urmarire penala vor gasi mijloacele proedurale si tehnice pentru realizarea unui eventual flagrant delict.
Incercati sa il inregistrati cand va santajeaza si prezentati inregistrarile organelor de urmarire penala.
Chiar daca nu vor fi primite ca probe,este posibil ca acestea sa le determine sa procedeze in sensul aratat mai sus