Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... viol sau profanare de morminte (cadavru)?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

viol sau profanare de morminte (cadavru)?

Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a faptei?
Se considera viol, fiind vorba de raporturi sexuale fara consimtamantul victimei, sau profanare de morminte pentru ca intentia (latura subiectiva) agresorului a fost de a intretine raporturi sexuale cu un cadavru?
uite dom`le ca asta cu nepedepsirea tentativei mi-a scapat...#-o
io trebuie sa recunosc ca nu stiu cum se procedeaza exact... cine declara persoana ca fiind decedata, sau daca sa fie dusa la morga... Ma gandesc doar, ca de la momentul presupus al mortii pana la momentul faptei au trecut cel putin cateva ore, asa ca temperatura cadavrului ar trebui sa fie deja mai scazuta decat a ucorpului unei persoane vii, iar rigiditatea cadaverica sa fie deja instalata... or daca persoana respectiva nu era decedata aceste semne ale mortii nu s-ar fi putut instala...

...nu contest ca violul prevede intentia directa... insa intentia se refera doar la rezultatele actiunii, sau nu-i asa? Se poate sa ma insel... :-/
Insa profanare de morminte nu poate fi...chiar si daca un doctor declara ca este vorba de un cadavru, aceasta nu inlatura lipsa obeictiva a unui cadavru...
Aceasta infractiune, in termeni de specialitate, se numeste necrofilie, adica violare de cadavre. ???

Sursa:

Un individ s-a casatorit cu femeia careia ii violase cadavrul
[ link extern ] &

NU exista infractiunea de "necrofilie".
Necrofilia este o forma de perversiune sexuala prin care persoana in cauza obtine satisfactii sexuale doar cu un cadavru. (expplicatia psihologica ar fi ca acesta nu opune rezistenta, nu il critica, se poate detine controlul total.)
Asa cum zoofilia priveste relatiile sexuale cu animale.

Si la viol esxista o forma de nepedepsire daca victima se casatorea cu agresorul, dar acea prevedere s-a abrogat. Era nasol in cazul mai multor agresori, ca numai unul se putea casatori cu victima.
.
ContSters56778, utilizator
nu exista infractiunea de "necrofilie" in cp al R.Moldova.