Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Test Drept Penal - partea speciala (foarte multe ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Test Drept Penal - partea speciala (foarte multe nedumeriri)

Mai jos sunt cateva intrebari dintr-un test semestrial, zic eu, de cosmar. Intrebarile au cel putin un raspuns corect!
Rezultatele la test au fost FOARTE slabe, majoritatea avand sub 10 grile corecte, cel mai bun rezultat 21 de grile.
Oricum testul in continuare imi ridica mari semne de intrebare si la alte grile pe care nu le-am trecut aici.

1. In situatia in care faptuitorul impusca victima in abdomen de la mica distanta, dupa care, cuprins de remuscari, transporta victima la spital unde viata acesteia este salvata
a. faptuitorul a comis o tentativa de omor
b. se va retine impiedicarea producerii rezultatului in raport cu infractiunea de omor
c. se va retine desistarea in raport cu tentativa de omor
d. fapta autorului poate sa atraga raspunderea penala
e. fapta autorului va atrage in mod obligatoriu raspunderea penala

14. In cazul in care cei doi faptuitori care au tarat victima sub un pod in scopul de a o viola o imbrancesc si aceasta se loveste cu capul de o structura de ciment din care cauza decedeaza
a. se va retine tentativa de viol care a avut ca urmare moartea victimei, in situatia in care, speriindu-se, cei doi nu intretin si acte sexuale cu victima indepartandu-se de la locul faptei
b. se va retine viol in forma consumata care a avut ca urmare moartea victimei, chiar daca, speriindu-se, cei doi nu intretin si acte sexuale cu victima indepartandu-se de la locul faptei
c. se va retine viol in forma consumata care a avut ca urmare moartea victimei, numai daca cei doi intretin si acte sexuale cu victima
d. faptuitorii vor raspunde pentru infractiunea de loviri sau vatamari cauzatoare de moarte

16. In urma unui control administrativ intern, GV, director general al SC XY SRL, o convoaca in biroul sau pe AB, secretar, si ii aduce la cunostinta ca daca va mai intarzia la serviciu si nu va da dovada de seriozitate in realizarea lucrarilor repartizate ii va desface disciplinar contractul de munca. In urma discutiei, pentru a se razbuna, AB redacteaza o scrisoare de catre GV in care il ameninta cu darea in vileag a relatiei extraconjugale pe care acesta o are cu MN, contabila societatii, scrisoare pe care o introduce intr-un plic inscriptionat "Domnului GV personal" si o expediaza pe adresa companiei. Dupa 4 zile ridicand corespondenta societatii de la posta AB observa intre scrisori plicul pe care ea il expediase si razgandindu-se il extrage din teancul de corespondenta adresat directorului si il distruge. Fapta savarsitita de AB
a. o infractiune de amenintare savarsita din motive josnice in concurs real cu infractiunea de violare a secretului corespondentei prevazute de art 195 alin 2 CP
b. o infractiune de santaj in concurs real cu infractiunea de violare a secretului corespondentei prevazute de art 195 alin 3
c. o tentativa la infractiune de amenintare, nepedepsibila, in concurs real cu infractiunea de violare a secretului corespondentei prevazute de art 195 alin 2 CP
d. niciuna din variantele de mai sus

26. Situatia in care mama aflata intr-o stare de tulburare pricinuita de substante narcotice isi ucide fatul in timpul nasterii, inainte de instalarea vietii extrauterine constituie
a. o fapta care nu este prevazuta de legea penala
b. pruncucidere
c. omor calificat
d. infractiunea de pruncucidere, cu retinerea circumstantei agravante a betiei voluntare incomplete
1 a,e
14 d
16 d
26 a
doar 2 răspunsuri corecte 16 și 26
dacă la 16 am luat inițial varianta C îmi dau seama unde am greșit
dar la 26 majoritatea colegilor au luat varianta C având în vedere lit.D a art. 175 imposibilitatea victimei de a se apăra (cu toate că subiectul în discuție e totuși făt)
un pct. de vedere:
-la pct.26, pentru a fi in dscutie o infractiune de omor trebuie sa se constate ca fatul a fost nascut viu(discutiile din doctrina referitoare la"viata" ) ori daca fatul nu a fost expulzat nu putem vorbi despre infractiunea de omor, dat fiind faptul că este necesar a se stabili ca s-a nascut viu(oxigen in plamani, semn ca a respirat cel putin o data),pe cale de consecinta nu putem vb. de "omor" ca obiect juridic special caracteristic infrct. 174 si urm.C.p
la pct.16 avem lit.d
la pct.14 avem lit a( s-au inceput acte de execuatare la viol-avem practca suficienta care sustin ca in cazul redat in speta nu mai este necesar plangerea prelabila...de altfel acest aspect este tratat de Tudorel Toader)
la pct.1 avem o imiedicare a producerii rez, deci va fi aparat de pedeaspsa pt. tenativa la omor, dar se va putea discuta privind infractiunea prev. de art.180/ 181/182, deci va atrage rsp. pen. pentru una din aceste infractiuni.
adi adi a scris:

un pct. de vedere:

1. ABD
14. B
16. D
26. A

1. eu am ales și varianta E, dar toate întrebările de genul acesta din test au avut ca răspunsuri variantele cu "Poate să atragă"

16. Eu tot sunt curios care e încadrarea juridică a faptei

26. Într-adevăr nu se poate reține niciuna din variantele precizate deoarece:
- chiar dacă are loc uciderea fătului nu putem vorbi de omor, fătul fiind protejat Secțiunea 3 Avortul, ori mama nu are cum să fie subiectul activ al unui avort

14. La prima vedere pare imposibil de crezut că se reține viol în formă consumată, dar analizând toate aspectele am ajuns la următoarele concluzii (precizez că e doar părerea mea)
În primul rând trebuie luată în considerare moartea victimei care este cea mai gravă urmare a acțiunilor celor 2. Deci am putea avea în vedere 3 situații: 1. omor 2. ucidere 3. lovituri cauzatoare de moarte. 1 și 3 n-au cum să fie pentru că forma de vinovăție cerută e intenția. Astfel rămâne varianta 2, dar pedeapsa pentru ucidere e mai mică decât cea pentru viol, 1-5 ani respectiv 3-10 ani.
Consider că fapta a fost încadrată la viol în formă consumată cu moartea victimei tocmai pentru a se putea aplica o pedeapsă mai mare.

Și mie mi se pare cea mai corectă încadrare varianta A, dar totuși care ar fi pedeapsa ce s-ar putea aplica? Până la urmă acțiunile lor au avut în vedere un viol

Sau dacă nu se poate încadra la varianta A aș încadra fapta la lovituri cauzatoare de moarte atât numai că îmbrâncirea a fost cel mult cu intenția de a vătăma.
la pct.14....am citit mai demult in Tudorel Toader...a fos o decizie a Trib.Suprem...in nici un caz nu putem vb. despre o infrct. consumata de viol(pt.ca nu s-a consumat, insă circumsatntele expuse de tine..au dus la incadrea juridica la infract de viol in forma tentata,urmata de maoarte vctimei-pedeapsa a fost placta in limtele prv.de 197 pe dispoz formei agravante(..urmata de moartea victimei) neaplicandu-se 1/2 ci ca si cum ar fi infractiune consumat....solutia a suscitat multe discutiii...spre ex. a fost criticata sub aspectul condamnarii pt. infrct. de viol, in lipsa unei plangeri prealbile obligatorii... in fine sunt multe discutii...