Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare decizie

Angajatorul poate anula decizia de desfiintare a unui post.
Insa, ce se intampla in cazul in care aceasta decizie a fost deja inregistrata la ITM?
Reangajezi persoana in cauza.....
ceea ce inseamna ca, practic, anularea deciziei ar trebui sa se intample in termen de maxim 5 zile de la perfectarea ei - pt a nu intra in povestea reangajarii...
pt ca oricum salariatul este inca angajat 20 de zile lucratoare, pe perioada preavizului, asa ca nu inteleg de ce nu pot sa anulez decizia in termenul de 20 zile.

In interiorul termenului de 20 de zile, contractul de munca isi produce efectele, iar partile identifica o alta modaliate de incetare a raporturilor de munca.

Mi se pare ca ITM ar trebui sa anuleze prima inregistrare si sa o inregistreze pe a 2-a.
Numai instanta poate anula acea decizie, angajatorul o poate revoca ......
Ori il poate reangaja ..mai ales ca are prioritate in acest sens
ok , revoca decizia.

Dar, cum sa-l reangajeze, cand el este salariat inca? Practic contractul nu-i inceteaza la data inregistrarii deciziei, ci la terminarea termenului de preaviz (adica dupa 20 de zile).
Ca urmare, ma repet, cum sa-l reanagajez, cand el este salariat.
Opinia mea este ca ITM ul trebuie doar sa ia act si sa inregistreze noua decizie de revocare.