avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie la intreruperea concediului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie la intreruperea concediului de crestere a copilului

Am citit noua lege de acordare a concediului de crestere a copilului dar nu am inteles un lucru: daca revin inapoi la serviciu inainte de un an beneficiez de stimulentul de insertie de 500 ron daca eu am intrat in concediul de crestere a copilului in septembrie 2010 si atuncea era legea veche.
Sau beneficiez dupa veche lege de stimulentul de 100 ron .
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:11, 25 Februarie 2011
1. Tatal copilului are aceleasi drepturi ca si mama in ce priveste prevederile OUG 111/2010.
2. Asadar se poate ca tatal sa intre in CCC si sa obtina apoi stimulentul de insertie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul de insertie cameliaczeran cameliaczeran Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti: -stimulentul de insertie reprezinta practic 300 ron + 200 ron alocatie copil si cumulat rezulta 500 ron? Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Sotul meu poate intra in ccc? benty benty va deranjez si eu cu o intrebare ,eu am nascut un bebelus in urma cu 10 luni,nu am beneficiat de indemnizatie crestere copil deoarece am avut ... (vezi toată discuția)
Ccc 2 ani, intoarcerea la locul de munca? roxana_pop12 roxana_pop12 Buna ziua. Se poate sa ma intorc la locul de munca, daca am optat pt ccc 2 ani? Daca da, se primeste acel stimulent de 500 lei? multultumesc anticipat ... (vezi toată discuția)