Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratie de creanta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratie de creanta

Buna ziua

Avem in asociatia noasta un apartament in care numai locuieste nimeni de 1 an.
Apartamentul; era cumparat pe firma cu credit de la banca.
Firma respectiva nu platise TVA la stat asa ca D.G.F.P. PRAHOVA a introdus procedura de faliment.
Asociatia de proprietari este condusa in prezente de cativa locatari.(presedinte +cenzor+membru)
Asociatia de proprietari a introdus dupa consultari cu banca o declaratie de creanta impotriva apartamentului la 6 octombrie 2010.
In prezent statusul dosarului este [ link extern ]

Ce mai urmeaza?
Mai trebuie cum zice legea 230 sa mergem la oficiul de cadastru si publicitate imobiliara?
Momemtan avem o coloana in care distrubuim sumele ce revin apartamentului respectiv la toti proprietarii pe cota indiviza.
Rasarit, utilizator
va rog sa fiti mai explicit ca nu am inteles nimic din ce povestiti. Ce fel de declaratie de creanta? Ce contine? Impotriva cui? Pentru ce? ....
Declaratia de creanta pentru recuperarea sumei datorate catre administratie de 3000 ron la data respectiva ca ea creste mereu desi nu aplicam penalizari.

C A T R E
TRIBUNALUL BUCURESTI
SECTIA A VII A COMERCIALA
DOSAR NR.48147/3/2009
TERMEN:02.02.2011

Asociatia.....

DECLARATIE DE CREANTA

Impotriva debitoarei SC ..... SRL – in faliment, cu sediul in ADRESA, Ap X, prin care intelegem sa dispuneti inregistrarea creantei noastre in valoare de 3000 lei, reprezentand contravaloarea cheltuielilor de intretinere si caldura pe perioada aprilie 2009 si pana in prezent.
Mentionam ca, apartamentul a fost lasat cu sistemul de incalzire deschis, sistem de incalzire care este racordat la central termica a intregului imobil.

Administratia
Rasarit, utilizator
pai proprietarul trebuie sa plateasca intretinerea, daca nu poate ... din cate stiu, asociatia de proprietari are primul drept in recuperarea datoriilor (drept imobiliar asupra apartamentului) si mai apoi restul...
un jurist v-ar putea sfatui mai bine, ce si cum aveti de facut.
Da dar aici sunt 3 parti

1 statul D.G.F.P. PRAHOVA
2 banca Transilvania
3 asociatia

Statul are de luat si poate ramane ceva si pt noi.
Astept sfaturile dv.
@Rasarit

Asociatiile de proprietari au prioritate in astfel de cazuri:

"Legea 230/2007
Art. 51. - (1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute."

Ceea ce trebuie sa faceti este sa depuneti un formular tipizat privind privilegiul imobiliar. Daca nu il gasiti in sectiunea documente utile lasati-mi adresa de email intr-un mesaj privat.