avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preluare de leasing
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preluare de leasing

Buna ziua, am o "problema" daca pot spune asa. Am un amic care a fost director de vanzari la Bcr Leasing si si-a cumparat o masina in lesing, bineinteles cu beneficiile aferente (reducere de la dealer, nu plateste dobanda etc). Mi-a facut o propunere, sa "preiau" leasing-ul, dar proprietar sa ramana tot el, ca sa beneficiez in continuare de reducere, neplata dobanzii, dar sa facem o hartie la notar, ca dupa ce voi termina de platit masina, sa ramana a mea. Se poate face asta? Ce acte imi trebuiesc? Imi va emite chitanta dupa plata fiecarei rate? Sunt in mare dilema, mai ales ca i-am dat deja banii de avans, iar zilele astea urmeaza sa ne prezentam in fata notarului.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Florentina Ragalie , Consilier juridic 22:39, 27 Martie 2008
Nu, tocmai pentru ca, in continuare chitantele vor fi eliberate tot pe numele actualului proprietar, tu iti iei masuri de siguranta prin acest contract de imprumut cu garantie: se presupune ca tu il imprumuti pe proprietar cu suma pe care o mai are de achitat la leasing, iar la final el nu iti va inapoia imprumutul, motiv pentru care vei prelua masina pe numele tau - acesta este si motivul pentru care vei inscrie acel aviz initial la Arhiva, ca sa nu o poata instraina pana cand, chipurile, iti va inapoia imprumutul.
crissybmw a scris:

Buna ziua, am o "problema" daca pot spune asa. Am un amic care a fost director de vanzari la Bcr Leasing si si-a cumparat o masina in lesing, bineinteles cu beneficiile aferente (reducere de la dealer, nu plateste dobanda etc). Mi-a facut o propunere, sa "preiau" leasing-ul, dar proprietar sa ramana tot el, ca sa beneficiez in continuare de reducere, neplata dobanzii, dar sa facem o hartie la notar, ca dupa ce voi termina de platit masina, sa ramana a mea. Se poate face asta? Ce acte imi trebuiesc? Imi va emite chitanta dupa plata fiecarei rate? Sunt in mare dilema, mai ales ca i-am dat deja banii de avans, iar zilele astea urmeaza sa ne prezentam in fata notarului.
Va multumesc!


Nu mi se pare corect. Faceti act de novatie e mai sigur.D-voastra nu aveti acte doveditoare Citanta, contract)ca platiti rata de leasing, aceasta fiind emisa pe vechiul proprietar (adica prietenul).
Ultima modificare: Joi, 27 Martie 2008
ContSters42967, utilizator
Avand in vedere ca ai achitat deja si avansul - asta inseamna ca va suma ,,imprumutata,, care va fi garantata cu masina trebuie sa cuprinda atat avansul cat si ratele ce urmeaza a fi achitate pana la finalul contractului de leasing.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achitare suma finala pentru inchidere contract leasing, dar ma obliga sa platesc casco foxi foxi Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns pertinent la intrebarea urmatoare: daca eu am platit in avans leasingul la masina ( am sunat la banca ... (vezi toată discuția)
Cumparare auto inca in leasing dancraciun dancraciun Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autovehicul de la o persoana care la randul ei a luat masina in leasing. Totalul de plata ramas pentru masina cu tot ... (vezi toată discuția)
Am fost inselati de o firma de taxi Flori.Dida Flori.Dida Buna seara!Problema mea este urmatoarea:am lucrat ca operator-dispecer la o firma de taxi in perioada 2006-2008.Prietenul meu,stabilind o relatie buna cu ... (vezi toată discuția)