Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit pe tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit pe tichete cadou

Va rog sa ma ajutati in lamurirea problemei privind impozitul pe tichetele cadou.
Nu am reusit sa inteleg de nicaieri daca se impoziteaza sau nu tichetele cadou.
Potrivit Lg. 193/2006 valoarea unui tichet cadou, precum si a unui tichet de cresa este de 10 lei (RON) sau un multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).
Codul fical, art. 42 excepteaza de la plata impozitului pe venit contravaloarea cupoanelor ce reprezinta bonuri de valoare care se acorda cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispozitiilor legale in vigoare. De asemenea art. 56 dispune neimpozitarea cadourilor oferite de angajatori, daca nu depaseste 150 lei.
Deci nu se impoziteaza.
Conform art 56 alin 4 lit a din Legea 571/2004-C.fiscal, numai daca sunt acordate sub forma de cadouri,oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor cu ocazia Pastelui,zilei de 1 iunie,Craciunului, altor sarbatori similare, zilei de 8 martie, sunt venituri neimpozabile in limita a 150 lei.
Daca se ofera persoanelor fizice in afara unei relatii contractuale de munca se impoziteaza cu cota de 16%.Daca nu ma insel art 78 C.fiscal.:((
cele pentru reclama si publicitate nu au limita de impozare; pentru lamuriri intreaba firmele care vand asa ceva.
dorra a scris:

Potrivit Lg. 193/2006 valoarea unui tichet cadou, precum si a unui tichet de cresa este de 10 lei (RON) sau un multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).
Codul fical, art. 42 excepteaza de la plata impozitului pe venit contravaloarea cupoanelor ce reprezinta bonuri de valoare care se acorda cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispozitiilor legale in vigoare. De asemenea art. 56 dispune neimpozitarea cadourilor oferite de angajatori, daca nu depaseste 150 lei.
Deci nu se impoziteaza.

Eu inteleg ca acesti 150 RON care se acorda copiilor angajatilor sau cu ocazia zilei de 8 martie pentru angajate, nu se includ in veniturile salariale, dar nici nu fac subiectului plafonului de 2% pentru cheltuieli sociale.
Art. 42 lit. (e) din codul fiscal, spune ca nu sunt impozitate cu impozitul pe venit bonurile de valoare care se acordă cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispoziţiilor legale în vigoare.
Tichetele cadou, conform Legii 193/2006, art. 1 si 2 sunt bilete de valoare si se pot utiliza pentru cheltuieli sociale.
Acestea sunt supuse plafonului de 2% pentru cheltuieli sociale.
flo8200 a scris:

dorra a scris:

Potrivit Lg. 193/2006 valoarea unui tichet cadou, precum si a unui tichet de cresa este de 10 lei (RON) sau un multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).
Codul fical, art. 42 excepteaza de la plata impozitului pe venit contravaloarea cupoanelor ce reprezinta bonuri de valoare care se acorda cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispozitiilor legale in vigoare. De asemenea art. 56 dispune neimpozitarea cadourilor oferite de angajatori, daca nu depaseste 150 lei.
Deci nu se impoziteaza.

Eu inteleg ca acesti 150 RON care se acorda copiilor angajatilor sau cu ocazia zilei de 8 martie pentru angajate, nu se includ in veniturile salariale, dar nici nu fac subiectului plafonului de 2% pentru cheltuieli sociale.
Art. 42 lit. (e) din codul fiscal, spune ca nu sunt impozitate cu impozitul pe venit bonurile de valoare care se acordă cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispoziţiilor legale în vigoare.
Tichetele cadou, conform Legii 193/2006, art. 1 si 2 sunt bilete de valoare si se pot utiliza pentru cheltuieli sociale.
Acestea sunt supuse plafonului de 2% pentru cheltuieli sociale.

Exista si tichete cadou pentru publicitate si promovare dar exista si tichete cadou pentru cheltuieli sociale.Sunt diferite
Tichetele cadou sunt deductibile pentru societate daca sunt in limita a 2% din fondul de salarii. Art.21, alin 3, lit c din Codul Fiscal

Dpdv al salariatului ele sunt neimpozabile daca indeplinesc cumulativ doua conditii:
- nu depasesc suma de 150 RON pentru fiecare cadou ce se ofera cu diverse ocazii si se ofera copiilor minori ai salariatilor(vezi art.55, alin. 4, lit a din Codul fiscal).

Prin urmare, daca se ofera salariatilor prime, sub forma de tichete cadou sau numerar, acestea sunt deductibile pentru angajator daca sunt in limita la 2% iar dpdv al salariatului se impoziteaza. Nu se platesc si celelalte obligatii (CAS, CASS, FS).
Cat despre protocol, de asemenea, ce depaseste plafonul, intra la impozitare plus TVA daca firma e platitoare de TVA.