avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit pe tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit pe tichete cadou

Va rog sa ma ajutati in lamurirea problemei privind impozitul pe tichetele cadou.
Nu am reusit sa inteleg de nicaieri daca se impoziteaza sau nu tichetele cadou.
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 00:20, 31 Mai 2008
gratziela_20@yahoo.com a scris:

Lucrez in administratia publica-o primarie.De Pasti am primit tichete cadou toti angajatii din primarie, scoli,spitale-in val.de 200 lei/pers.Ce contributii treb. sa platim-angajat-angajator? Am scris inclusiv la ANAF.Astept raspuns.Multumesc


Ce ati luat in plus peste limitata impusa de prevederile legislatiei in vigoare se impoziteaza cu 16%.Si cum a spus si elis se retin si celelate contributii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Mai 2008
ContSters42967, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou loredana1973 loredana1973 Buna ziua,va multumesc ca existati ! Am primit tichete cadou 100 ron,pe statul de plata mi s-a oprit impozit 16%,pentru aceasta suma.Este corect? LOREDANA (vezi toată discuția)
Tichete cadou de craciun Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna seara! Iar dau de o problema pe care nu o inteleg. Citind atatea forumuri vad ca parerile referitoare la tichetele cadou sunt impartite. Daca poate ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou pentru toti salariatii zzenovia zzenovia LA MULTI ANI tuturor! Ajutati-ma, va rog . Unitatea noastra a acordat tichete cadou ( 20 buc.= 200 lei valoare/salariat) in luna decembrie 2008.Tichetele ... (vezi toată discuția)