Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit pe tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit pe tichete cadou

Va rog sa ma ajutati in lamurirea problemei privind impozitul pe tichetele cadou.
Nu am reusit sa inteleg de nicaieri daca se impoziteaza sau nu tichetele cadou.
gratziela_20@yahoo.com a scris:

Lucrez in administratia publica-o primarie.De Pasti am primit tichete cadou toti angajatii din primarie, scoli,spitale-in val.de 200 lei/pers.Ce contributii treb. sa platim-angajat-angajator? Am scris inclusiv la ANAF.Astept raspuns.Multumesc

Ce ati luat in plus peste limitata impusa de prevederile legislatiei in vigoare se impoziteaza cu 16%.Si cum a spus si elis se retin si celelate contributii.
ContSters42967, utilizator