Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca de noapte!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca de noapte!

In cazul in care se presteaza munca de noapte intre orele 22 si 01 noaptea, desi acestea nu reprezinta 30% din timpul total de munca raportat la o luna intreaga, angajatorul este obligat sau nu sa plateasca aceste ore???

Multumesc!
ce spuneti dvs legat de cele 30% procentul asta este pentru sporul de noapte. Daca nu atingeti 30% nu beneficiati de spor de noapte. in rest, asupra platii orelor de noapte nu stiu cum ati negociat dvs salariul respectiv. Daca nu ati prevazut plata suplimentara nu beneficiati de ea.
In CCM este specificat exeact ceea ce scrie in codul muncii si acum ne-am trezit ca angajatorul nu doreste plata suplimentara pentru ore de noapte, desi in CM se specifica..."dupa caz - cel putin trei ore din timpul de munca zilnic sau 30% din timpul total de munca"!