Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA traducator
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA traducator

Buna ziua! As avea doua intrebari. Am primit autorizatia de traducator de la MJ. Daca infintez PFA am dreptul de a angaja o persoana? Pe langa activitatea de traducere, pot comercializa birotica si papetarie (rechizite, carti, consumabile, etc)?
Multumesc anticipat!
Trebuie sa desfasurati activitatea pentru care v-ati autorizat de traducator nu puteti desfasura activitate de comercializare.
Puteti avea angajati pentru alta activitate decat cea pentru care sunteti autorizat.
va recomand o inteprindere individuala si solicitati codul caen pentru activiate de comert insclusiv TRADUCERE persoane fizice si juridice .dar atentie aveti nevoie d casa de marcat fiscala nu sunteti profesie liberala.

pentru avocati, notari, parchet colaborati ca profesie liberala si nu aveti nevoie de casa de marcat fiscala,

practic aveti doua certificate de inregistrare , dou CUI -uri doua entitati diferite.

NOROC!
Multumesc mult pentru raspunsuri!