Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit prima casa

Buna ziua,
Am solicitat la banca creditul pentru prima casa,mi-a spus ca ma incadrez la salariu, mi-a cerut anumite documente, apoi mi-a spus sa caut locuinta pentru a putea merge mai departe la pasii care trebuiau urmati pentru a obtine creditul. Am intrebat daca sunt conditii impuse de banca in privinta locuintei, referitor la anul constructiei, si mi s-a spus ca nu. Am gasit locuinta, am facut antecontractul cu proprietarul, i-am dat avansul de 5% care se cerea pentru creditul respectiv, apoi am dus la banca documentele necesare,am facut raportul de evaluare cu un evaluator al bancii, care mi-a spus ca totul este OK, sa stau linistita ca banca imi acorda suma ceruta. Apoi s-a trimis dosarul la fondul de garantare, care ne-a respins cererea de credit pe motiv ca blocul este incadrat in categorii de urgente conform normativului P100-92 neincadrate in clasa de risc seismic corespunzatoare, conform capitolului 11 si 12. Doresc sa-mi spuneti cine este de vina in acest caz: Banca ca nu ne-a spus ca blocul nu trebuie sa fie vechi? Agentia ca nu ne-a anuntat inainte de a face demersurile ca blocul este incadrat la risc seismic? Evaluatorul care ne-a spus ca totul este Ok, dupa ce a evaluat locuinta?
Pot sa-mi mai recuperez avansul de 5% care l-am dat inainte, banii de la evaluator, avansul care l-am dat la agentie, banii care i-am dat la notar pentru antecontract?
Va rog ajutati-ma cu un raspuns, sa stiu cine este de vina si pe cine as putea da in judecata pentru a-mi recupera banii.
Va multumesc!
Va rog, ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc mult