Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare provizorie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare provizorie

Buna seara , am intalnit pe diferite forumuri discutii privind inmatricularea provizorie a unui autovehicul.
Din ceea ce stiu eu , numerele rosii se pot da o singura data, pe o perioada de 30 zile pt pregatirea actelor in vederea inmatricularii definitive.
Problema careia incerc eu ''sa ii dau de cap'' este ca am citit de inmatriculare provizorie pe o perioada de 90 zile, insemnand de 3 ori numere rosii.
As vrea sa stiu daca este legal acest lucru si in baza carui articol din lege sau OG se poate face acest lucru.
Cu multumiri,

Al dvs Rastafarianul
rastafarianul a scris:

Buna seara , am intalnit pe diferite forumuri discutii privind inmatricularea provizorie a unui autovehicul.
Din ceea ce stiu eu , numerele rosii se pot da o singura data, pe o perioada de 30 zile pt pregatirea actelor in vederea inmatricularii definitive.
Problema careia incerc eu ''sa ii dau de cap'' este ca am citit de inmatriculare provizorie pe o perioada de 90 zile, insemnand de 3 ori numere rosii.
As vrea sa stiu daca este legal acest lucru si in baza carui articol din lege sau OG se poate face acest lucru.
Cu multumiri,

Al dvs Rastafarianul

Inmatricularea provizorie este pentru 30 de zile, in onditii speciale se face pe o perioada de 90 zile.Revedeti textul de lege.

Buna ziua!
Am o problema legata de inmatricularea unei masini aduse din Franta. La cumpararea masinii aveam toate actele, am platit taxa de inmatriculare, am facut RAR-ul, iar undeva intre RAR si biroul de consultanta care mi-au facut dosarul de inmatriculare pentru politie, mi s-a pierdut cartea masinii (brief, sau nu stiu cum se numeste in Franta). Acum nu pot decat sa inmatriculez temporar masina, adica cu numere rosii, pana trimit cei din Franta dovada existentei acelui brief. Deja sunt la a treia serie de numere rosii si inca n-a venit nici un raspuns din Franta. Intrebarea mea este, se poate face ceva, sau tot schimb numere rosii, pana la primirea unui raspuns din Franta?
Va multumesc anticipat!
Din ce am citit eu prin legi si OG-uri, doar de trei ori ai voie sa pui numere rosii.
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate cei de la politie nu sunt de aceasi parere...
Uitati aici :Ordin nr. 1501 din 13/11/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor - valabil din 01 dec.2006 : "CAPITOLUL IIIAutorizarea provizorie pentru circulaţie a autovehiculelor şi remorcilor Art. 15. - (1) Până la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competente potrivit art. 1 alin. (2) autorizează provizoriu circulaţia autovehiculelor şi a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioadă ce nu va putea depăşi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule. (2) Vehiculului căruia i s-a acordat autorizaţie de circulaţie provizorie în condiţiile prevăzute la alin. (1) i se pot atribui succesiv, în aceleaşi condiţii, mai multe autorizaţii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu condiţia achitării tuturor taxelor şi tarifelor legale necesare înmatriculării, înainte de eliberarea următoarei autorizaţii".
Asta am gasit eu.
O rugaminte am, sa imi spuneti si mie motivele invocate de cei de la Politie cu privire la refuzul de a inmatrricula masina dvs