avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Unde se depune contestatia ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Unde se depune contestatia ?

Dupa intocmirea contestatiei, unde se depune?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 02:37, 7 Ianuarie 2011
la judecatoria din raza unde domiciliati.
La judecatoria pe raza sectorului unde s-a savarsit contraventia/incheierea procesului verbal de contraventie. Succes.
depinde impotriva cui este facuta contestatia!
Se poate depune contestatie impotriva Politiei din Deva avind in vedere ca reclamantul are domiciliul in Alba-Iulia si fara a fi necesara deplasarea fizica a persoanei respective?
In caz afirmativ,cum se procedeaza ?
athe a scris:

la judecatoria din raza unde domiciliati.


In general,instanta competenta teritorial sa solutioneze contestatia este cea de la locul unde aceasta a fost constatata de agentul constatator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politia rutiera a trimis cererea mea in instanta, cum pot sa-mi recuperez permisul? benga112 benga112 #-o#-o#-o Pe data de: 24.03.2012 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 30 zile. si o amenda de 120 lei. Pentru depasirea interzisa. Pe data ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal romalex romalex Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu o informatie,am primit o amenda de la ITM de 20000 RON,cum pot contesta pv-ul?#-o (vezi toată discuția)
Contestatie proces de sanctionare opc catalinsavulescu catalinsavulescu Intrebare : un proces verbal de constatare si sanctionare a unei firme de asigurari din Bucuresti, emis insa de OPC Suceava, pentru motive de neconcludenta a ... (vezi toată discuția)