Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Unde se depune contestatia ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Unde se depune contestatia ?

Dupa intocmirea contestatiei, unde se depune?
la judecatoria din raza unde domiciliati.
La judecatoria pe raza sectorului unde s-a savarsit contraventia/incheierea procesului verbal de contraventie. Succes.
depinde impotriva cui este facuta contestatia!
Se poate depune contestatie impotriva Politiei din Deva avind in vedere ca reclamantul are domiciliul in Alba-Iulia si fara a fi necesara deplasarea fizica a persoanei respective?
In caz afirmativ,cum se procedeaza ?
athe a scris:

la judecatoria din raza unde domiciliati.

In general,instanta competenta teritorial sa solutioneze contestatia este cea de la locul unde aceasta a fost constatata de agentul constatator