Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia rutiera a trimis cererea mea in instanta, cum ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia rutiera a trimis cererea mea in instanta, cum pot sa-mi recuperez permisul?

#-o#-o#-o Pe data de: 24.03.2012 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 30 zile. si o amenda de 120 lei. Pentru depasirea interzisa. Pe data de: 28.03.2012 am trimis prin E.mail- politiei rutiere Alba Iulia. Dovada ca am platit amenda Chitanta + copie dupa procesul verbal. --In e.mailul trimis politiei Rutiere Alba Iulia. In acel e.mail faceam si un comentariu. Privind faptul ca politistul care ma amendat nu a fost la fata locului cand am comis contraventia. Scriam si textul de lege in care sta scris criteriile pe care pot fii amendati soferii- Privind ( Depasirea Interziza ) Tot in e.mail solicitam politiei rutiera sa-mi comunice un punct de vedere... daca politistul putea sa ma amendeze daca el nu a vazut comiterea contraventiei. STUPOARE: Astazi ,25.04.2012 am primit prin posta romana citatie la Judecatoria Alba Iulia. In care sta scris: Ca sunt citat in dosar nr.XXX in calitate de petent - Iar politia rutiera Alba are calitate de INTIMAT. Cum ca eu am facut contestatie de anulare a amenzi rutiere cat si a retinerii permisului meu. Pentru judecare pe fond. Domnilor doamnelor. Eu Niciodata nu am scri in in emailul adresat politiei rutiere Alba Ca eu contest amenda. Ei au trimis in numele meu la judecatoria Alba. -- Eu normal pe data de 10.05.2010 trebuie sa-mi iau permisul inapoi. Nu am solicitat nimanui vreodata o contestatie. Cei de facut
Politia Rutiera a apreciat ca ati formulat contestatie la procesul verbal de sanctionare contraventionala si a inaintat "contestatie" instantei in drept pentru solutionare. Nu are ce sa se intample mai mult decat ceea ce este in prezent, eventual va respinge contestatia ca fiind neintemeiata.
In cazul in care politia a declinat competenta privind comentariul dvs. la judecatoria Alba,trebuie sa va prezentati la politia rutiera Alba sa vi se dea o dovada inlocuitoare a P.C pana la solutionarea contestatiei.Nu este un abuz ce s-a intamplat, nu mai trebuia sa comentati cand ati trimis chitanta.Agentul care a aplicat sanctiunea si masura suspendarii trebuia sa constate personal contraventia.(1) In cazul în care prin actul normativ de stabilire şi sancÑionare a contraventiilor nu se prevede
altfel, agentul constatator, prin procesul-verbal de constatare, aplica şi sanctiunea.
(2) Dacă, potrivit actului normativ de stabilire şi sanctionare a contraventiei, agentul constatator nu
are dreptul sa aplice şi sanctiunea, procesul-verbal de constatare se trimite de îndată organului sau
persoanei competente sa aplice sancÑiunea. In acest caz sanctiunea se aplica prin rezolutie scrisă pe procesul verbal.
In e.mailul trimis politiei -NU SOLICITAM o contestare a procesului verbal de contraventie
Nu solicitam deschiderea unui proces pentru anularea la suspendare a dreptului de conducere.
Cum se poate asa ceva? Eu nu am avut in 24 ani niciodata permisul retinut si nici amenzi de nici un fel. Eu am primit acasa instiintare de la Politia Rutiera Alba ca: Penalizarea la suspendarea permisului PENTRU 30 ZILE incepe incepand cu data de 10 .04.2012 - ACUM PROBABIL CA SE VA PRELUNGII- Eu nu am fost la politie sa cer prelungirea dovada de conducere dupa cele 15 zile date de politist.. Nu am solicitat nimic. Asteptam sa se expire cele 30 zile - pana pe data de : 10.05.2012. Ce sa fac sunt disperat ma da afara de la serviciu. Aveti idee cad imi poate da permisul inapoi ? Aveti ideee cand iau permisul de conducere inapoi ?
va multumesc mult
Dupa ce instanta va da o hotarare in dosarul cauzei.
intrucat deja ati primit citatia de la judecatorie, parerea mea este sa mergeti la politie si sa faceti o cerere in care sa precizati ca nu contestati procesul verbal de contraventie nr . xxx si doriti mentinerea perioadei de suspendare a permisului inceputa in data de 10.04.2012 conform instiintarii politiei rutiere nr. xxx (trebuie sa aiba un nr de iesire). apoi va duceti la judecatorie si depuneti o cerere la dosarul nr. xxxx comunicat in citatie in care mentionati ca nu contestati pv si ca anexati cererea depusa la politia rutiera (nu uitati sa luati nr de inregistrare pe o copie a cererii depuse la politie) . solicitati judecarea in lipsa daca nu aveti chef sa pierdeti vremea pe la tribunal dar va trebui sa urmariti desfasurarea procesului pe portalul justitiei ptr a sti ce hotarare s-a luat. acum depinde cand sunteti citat la tribunal, pana in 10.05.2012 sau dupa. daca este dupa este posibil ca politia sa nu va restituie permisul pe motiv de proces. in acest caz mergeti la tribunal si va luati un certificat de grefa cu care va luati permisul pana la ohotarare definitiva si irevocabila. avand in vedere ca perioada de suspendare a fost deja efectuata cel mai probabil veti ramane in posesia permisului. oricum, din experienta proprie si din cele cunoscute de catre toti, justitia este legata la ochi.